Kodėl ir kada reikalinga kačių kastracija ir sterilizacija?

Kodėl ir kada reikalinga kačių kastracija ir sterilizacija?

terilizacija yra katės gimdos ir kiaušidžių pašalinimas, o kastracija atliekama katinams perpjovus mašnelę ir  pašalinus sėklides.

Kam sterilizuoti gyvūnus?

                  Turbūt kiekvienas kuris laikė namuose katę, anksčiau ar vėliau susiduria su problema, kai ramus augintinis tapdavo dienomis ir naktimis pastoviai miauksinčiu gyvūnu. Toks gyvūno elgesys gali trukti nuo 2 d. iki 2 sav., ir kartotis kas dvi savaites ištisus metus. Taip pat namuose laikomos katės rujoja dažniau negu jų gentainiai lauke, nes namuose yra šilta ir yra geros sąlygos palikuoniams susilaukti. Pradėjus rujoti šeimininkai kreipiasi į veterinarijos gydytojus ir perka ,,stebuklingas tabletes“, arba prašo suleisti injekciją, nežinodami arba pamiršdami, kad tai yra hormoniniai preparatai, kurie sukelia nepataisomą žalą Jūsų augintinio sveikatai. Visi hormoniniai preparatai (tabletės, injekcijos) anksčiau ar vėliau sukelia gimdos uždegimą – pūlinės masės susikaupimą gimdoje (Piometrą), kuri dažniausiai yra sunkiai pastebima ir šeimininkai kreipiasi į veterinarijos gydytojus kai jau būna pažeisti inkstai, kepenys. Taip pat didelė rizika, jog plyš gimda ir tada išgelbėti Jūsų augintinį yra sudėtinga, kartais ir neįmanoma. Gydymas yra operacinis, tik jis jau būna sudėtingesnis ir brangesnis už profilaktinę sterilizaciją. Anglijos bei Amerikos mokslininkai įrodė, kad atlikus sterilizaciją iki pirmos rujos yra 99% apsauga nuo vėžinių susirgimų, praėjus pirmai rujai iškart mažėja  iki 86%.

                  Katės ir katinai rujos metu tampa neramūs, prašosi į lauką, miauksi ir naktį, ir dieną, dažnai tampa pikti ir agresyvūs, pradeda žymėti namus, gali pabėgti, iššokti iš balkono. Gyvūnai atsisako ėsti, liesėja, labai stipriai šeriasi, vystosi sveikatos problemos. Kai gyvūnai žymi, jų šlapimas įgauna ypač aitrų kvapą dėl hormonų: testosterono katinams ir estrogeno katėms, kurio panaikinti beveik neįmanoma. Yra didelė tikimybė, kad toje vietoje, kur jau kartą pažymėjo, pažymės ir dar kartą.

                      Man dažnai tenka girdėti teiginį, kad katė turi būtinai tapti mama bent vieną kartą, kad pajausti motinystės jausmą bei pagerinti jos sveikatą. Tai tikrai taip nėra, gimdymas dažniausiai pablogina sveikatą, o kitą kartą atima ir gyvybę. Šeimininkai nesusimąsto, kad katė gali pagimdyti apie 4-6 kačiukus, o kartais ir daugiau.

Kastracijos/sterilizacijos privalumai

  •     Kastruotus ir sterilizuotus gyvūnus mažiau valdo lytiniai instinktai. Jie daugiau dėmesio skirs Jums ir Jūsų šeimos nariams.
  •     Kastruoti/sterilizuoti gyvūnai mažiau yra traumuojami, nes vengia susidūrimo (teritorijos dalinimas, kovos dėl patelių ir t.t.) su nekastruotais/nesterilizuotais tos pačios lyties atstovais. Todėl šeimininkai mažiau išleidžia pinigų veterinarijos klinikose, gydydami savo augintinius nuo sužalojimų.
  •     Kastruotiems ir sterilizuotiems gyvūnams ženkliai sumažėja lytinis aktyvumas, todėl Jūs negirdėsite jų ,,koncertų“ dieną – naktį, nežymės teritorijos, be to sumažėja pabėgimo rizika.
  •    Kastruotiems ir sterilizuotiems gyvūnams mažėja lytinių organų susirgimo rizika (prostatos adenoma, kiaušidžių bei pieno liaukos navikai, piometra, endometritas, sėklidžių vėžys ir t.t).
  •    Kastruoti ir sterilizuoti gyvūnai, remiantis statistiniais duomenimis, ilgiau gyvena. Kastruotiems/sterilizuotiems gyvūnams sulėtėja medžiagų apykaita, bei pagerėja apetitas todėl jie pradeda tukti. Kastruotiems/sterilizuotiems gyvūnams yra sukurti specialūs pašarai, kurie neleidžia nutukti gyvūnams. Jų yra gana didelis pasirinkimas, apie juos Jūs galite pasiteirauti veterinarijos gydyklose ir zooprekių parduotuvėse. Labai svarbu yra normuoti pašaro kiekį, nedėti daugiau nei yra skirta norma.

Kokio amžiaus geriausiai atlikti sterilizaciją, kastraciją?

Geriausia sterilizuoti kates iki pirmos rujos. Kiekviena katė rujoti pradeda skirtingo amžiaus, todėl patartina šią operacija atlikti kuo anksčiau. Svarbu, kad katė prieš operaciją būtų vakcinuota nuo pasiutligė ir infekcinių užkrečiamų ligų. Todėl operaciją galima atlikti jau 4-6 mėn. amžiaus. Katės operacija yra sudėtingesnė nei katino, bet dabar yra tikrai nemažai technikos būdų, kad Jūsų katė būtų saugiai sterilizuota. Po operacijos, kad neišsilaižytų siūlių yra dedamas specialus drabužėlis arba speciali apsauginė apykaklė, tad Jūsų katė tikrai saugiai išbus kol užgis pjūvis. Jeigu šeimininkas laikosi visų veterinaro pooperacinės gyvūno priežiūros nurodymų, komplikacijos yra išvengiamos. Katinus kastruoti irgi galima nuo 4-6 mėn. amžiaus. Katinus kastruoti rekomenduoju iki 6mėn., nes po to gali pradėti žymėti bet kuriuo metu. Kaip paruošti augintinį šioms operacijoms Jums paaiškins veterinarijos gydykloje, taip pat veterinarijos gydytojas papasakos apie pooperacinę priežiūrą.

Ana Curko, UAB „Vetpulsas“

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.