Katės yra vienas populiariausių naminių augintinių Lietuvoje. Daugelis šeimininkų renkasi jas dėl paprastos priežiūros ir savito charakterio bei dailios išvaizdos. Deja, dažnai pamirštama, kad šie gyvūnai yra itin vislūs. Dėl to gyvūnų teisių gynimo organizacijos ir veterinarai daug kalba apie naudas, kurias suteikia kačių kastracija ir sterilizacija. Šiandien daugelis kačių šeimininkų elgiasi sąmoningai ir pasirūpina katinų kastracija, tačiau vis dar pasitaiko manančių, kad katės sterilizacija nėra būtina.
Pradėkime nuo to, kad katės lytinę brandą pasiekia pirmaisiais savo gyvenimo metais ir jau gali atsivesti kačiukų. Per metus katė gali atvesti 3–4 vadas, vienoje jų būna 3–8 kačiukai. Tai išties daug, o šis procesas tęsiasi visą katės gyvenimą! Tai pareiga, nuo kurios apsaugoti gali tik katės sterilizacija.
Šeimininkų, kurių nuomone, kačių sterilizacija ir kastracija nėra būtina, augintiniai bent kelis kartus per gyvenimą vis tiek atveda kačiukų. Žinoma, tokie atvejai nėra dažni, tačiau kai kačiukai išmetami į gatvę, jie užauga ir toliau veisiasi. Siekiant spręsti šią problemą yra vykdoma laukinių kačių sterilizacija, tačiau sudėtinga jas visas pagauti, šiai programai stinga lėšų.
Vis dėlto sterilizacija katėms naudinga ne tik populiacijos valdymo tikslais. Katės po sterilizacijos procedūros ir kastruoti katinai gyvena ilgiau, brandžiame amžiuje išlieka geresnės sveikatos. Taip yra todėl, kad tokia procedūra užkerta kelią įvairioms ligoms, pavyzdžiui, prostatos, gimdos, kiaušidžių vėžiui.
Antra vertus, kačių kastravimas gana populiarus ir dėl šeimininkų interesų – katino elgesys po kastracijos pakinta, su juo lengviau sugyventi namuose. Nekastruoti gyvūnai pavasarį kankinasi dėl stipraus „gamtos šauksmo“: prabunda jų instinktai, gyvūnai veržiasi į laisvę, ten įsivelia į tarpusavio kovas, poruojasi. Taigi, katinų kastravimas apsaugo ne tik patį gyvūną, bet ir šeimininką, darnų gyvenimą.
Kastracijos ir sterilizacijos procedūra gali būti atliekama nepriklausomai nuo gyvūno amžiaus. Operacija nebus rizikinga ir suaugusiam gyvūnui, ir jau turėjusiam palikuonių. Vis dar dažnai tikima, kad katės sterilizacija yra „sveikesnė“, jei ji bent kartą turėjo kačiukų. Tačiau šis mitas neturi jokio medicininio pagrindo.
Kiekvienas šeimininkas turėtų atsakingai priimti sprendimą, kada kastruoti katiną ar sterilizuoti katę. Jei veisimu užsiimti neplanuojate, galimas ir kačiukų kastravimas – jauname amžiuje gyvūnai mažiau traumuojami, lengviau atsigauna. Daugelis katinų augintojų diskutuoja, kada galima kastruoti katiną. Veterinarai rekomenduoja šią procedūrą atlikti nuo 6 savaičių amžiaus ir vyresniems katinams. Jaunas gyvūnas nieko nepraras, nes dar nebus patyręs neramaus hormonų valdomo laikotarpio, tad dėl to baimintis tikrai neverta. O sterilizuoti kates veterinarai rekomenduoja maždaug 5–6 mėnesių ar vėliau. Tokio amžiaus jos jau būna lytiškai subrendusios, tačiau tą brandą pastebėti gana sunku, tad augintinė gali pateikti staigmenų.
Vis dėlto reikia žinoti, kad kačių kastracija ir sterilizacija galima ne bet kuriuo laikotarpiu. Kartais šeimininkai teiraujasi, ar galima sterilizuoti katę rujos metu, tačiau toks laikotarpis netinka. Reikėtų palaukti, nes katės sterilizacija morčiaus metu sukeltų jos organizmui didelį šoką.
Reikėtų žinoti, kad kastracijos metu katinams yra pašalinamos sėklidės, o sterilizacijos – katėms pašalinamos kiaušidės ir gimda. Pastaroji operacija yra kiek sudėtingesnė, jos metu atliekamas pilvo pjūvis. Vis dėlto nėra dėl ko nerimauti, katės priežiūra po sterilizacijos yra paprasta, gyvūnas greitai atsigauna.
Procedūra atliekama taikant narkozę, tad gyvūnas nejaus skausmo, o iš karto po operacijos galėsite jį vežtis į namus. Veterinarijos klinikoje sugaišite tik tiek, kiek laiko trunka katės sterilizacija. Natūralu, kad jaunesni gyvūnai atsigauna greičiau. Dėl to paklausę veterinaro rekomendacijos, nuo kada galima sterilizuoti katę, gausite patarimą procedūrą atlikti kuo greičiau. Taip yra todėl, kad mažesniems kačiukams reikia mažiau vaistų narkozei, jų organizmas yra gajus, gijimo procesas greitas. Tiesa, pati operacija yra kiek sudėtingesnė, tačiau nekelia pavojaus gyvūno sveikatai.
Taip pat svarbi ir tinkama gyvūno priežiūra po procedūros. Kačių kastracija ir sterilizacija panaikina su lytiniu potraukiu susijusias gyvūnų problemas, tačiau kartu jie tampa tingesni, pasyvesni, padidėja apetitas. Tai gali sukelti nutukimą, tad rekomenduojama pasirūpinti specialiu ėdalu arba jį normuoti, taip pat galima naudoti antsvoriui mažinti skirtą kačių ėdalą.
Kačių kastracija ir sterilizacija padeda spręsti plataus masto problemas: nuo laukinių kačių populiacijos iki nepageidaujamos vados namuose. Vis dėlto atsisakę šios procedūros šeimininkai savo augintiniui gali sukelti daug problemų, o dėl jų gali nukentėti ir žmonės.
Visų pirma, sulaukus lytinės brandos prasideda neramus laikotarpis: katėms kas tris savaites užeina ruja, katinams – vadinamasis morčius. Sterilizuota katė bus rami visą laiką, toks bus ir kastruotas katinas: morčius gali pasireikšti, tačiau bus vos pastebimas. Galite pamiršti naktinį kniaukimą ir sienų draskymą.
Jei kartais nutiktų taip, kad katė pabėgtų, nereikės jaudintis ir ją saugoti nuo katinų. Tiesiog ramiai palaukite, kol ji sugrįš namo. Beje, kačių kastracija ir sterilizacija taip pat apsaugo ir nuo tokių atvejų, nes nejausdami lytinio potraukio gyvūnai yra linkę laikytis arčiau namų. Tai padeda išvengti ir nelaimingų įvykių, kai pabėgusios katės pakliūva po automobilio ratais ar žūva kačių peštynėse, yra užpuolamos šunų.
Nekastruoti katinai yra agresyvesni, jie linkę kovoti su kitais. Tai ne tik gresia sužalojimais, dar didėja tikimybė užsikrėsti įvairiomis ligomis. O gydymas, kaip žinia, gali ne tik brangiai kainuoti, bet ir neigiamai paveikti gyvūno gyvenimą. Katino kastracija kaina yra tikrai ir pigesnis, ir patikimesnis sprendimas.
Brangiai kainuoja ir įvairių vėžinių susirgimų gydymas. Be to, jų baigtis dažnai yra itin liūdna. Katės sterilizacijos kaina gali būti net kelis ar keliolika kartų mažesnė nei vėžinių kiaušidžių, gimdos, pieno liaukų susirgimų gydymas. Nekastruotiems katinams kyla prostatos ir kitų problemų, kurios pablogina gyvūno gyvenimo kokybę. Taigi, iš tikrųjų svarstydami, kiek kainuoja katino kastracija, pirmiausia šeimininkai turi suvokti, kad tai bus nedidelė kaina už jų augintinio sveikatą ir gerovę.
Įvairiuose šalies miestuose kačių kastracija ir sterilizacija kainuoja skirtingai, taip pat procedūros kaina priklauso ir nuo pasirinktos klinikos. Kačių sterilizacija Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje gali kainuoti brangiau nei mažesniuose miestuose. Norėdami tiksliai sužinoti, kiek kainuoja sterilizuoti katę ar kastruoti katiną, turėtumėte susisiekti su mumis telefonu, el. paštu ar atvykti į kliniką.
Visgi reikėtų atkreipti dėmesį, kad kačių kastravimas kaina nėra brangi procedūra. Daug daugiau kainuos gyvūno priežiūra senatvėje, jei jam kils su lytine funkcija susijusių problemų. Kačių sterilizacija kaina yra daug pigesnis sprendimas už kačiukų auginimą. Tiesa, sterilizacijos procedūra kainuoja brangiau už katino kastravimą, nes yra sudėtingesnė. Norint sutaupyti, galima pasinaudoti nuolaidomis, pavyzdžiui, galite atlikti tokią paiešką „kačių sterilizacija Vilniuje akcija“. Ir čia tikrai neverta taupyti – pasirūpinkite savo ir savo augintinės gerove.