Sterilizacija

Sterilizacija

Katės

Ruja prasideda nuo 6 mėnesių, tęsiasi apie tris savaites, dažniausiai pasireiškia pavasarį, vasarą, rudenį. Patelės jaučia skausmus, raitosi , neįprastai miaukia, suprastėja apetitas, stengiasi pabėgti iš namų.

Katingumas – nėštumas trunka  65 dienas (+/- 7 d.). Kačiukai atsimerkia po 10 dienų. Savarankiškai pradeda lakti, valgyti nuo trijų savaičių amžiaus. Turi būti nukirminti ir paskiepyti.

Patinai – Jau nuo 6 mėnesių jie tampa seksualiai aktyvūs ir savo teritoriją pradeda žymėti šlapimu ir ją ginti.

Šunys

Ruja – Kalės dažniausia serga du kartus metuose, lytiškai bręsta nuo 6 iki 18 mėnesių. Ruja trunka tris savaites. Pirmas 10 dienų  makštis padidėjusi ir iš jos kraujuoja. Po šių dešimt dienų galima kergti.

Kalingumas – nėštumas trunka 63 dienas (+/- 5 d.). Atsimerkia po 10 dienų, o atjunkyti galima nuo 6 savaičių. Didelių veislių šuniukai, greitai auga, todėl jų maistas turi būti aukštos kokybės. Taip pat turi būti dehelmintizuoti ir paskiepyti.

Reprodukcijos problemos

Netikras nėštumas – tai gali būti normalu, po nevykusio susikergimo ar po rujos. Pabrinksta pieno liaukos, gaminasi pienas, kuria savo gūžtą, nerimauja. Netikras nėštumas gali būti ir dėl hormonų veiklos sutrikimo.

Endometritas (piometra) – gimdos sienelės uždegimas, kuris būna tiek kalėm, tiek katėm. Gimda pradeda gaminti gleives, kurios tampa toksiškomis. Jei šios gleivės negali ištekėti, gimdos kaklelis užsiveria, jos kaupiasi gimdoje, ko pasekoje gyvūnas pradeda jaustis blogai ir tai gali baigtis mirtimi, jei laiku nesikreipiama i veterinarą.

Pieno liaukų augliai – gali būti maži ir nepiktybiniai, tačiau gali ir supiktybėti. Gydymas – šalinimas chirurgiškai. Pašalinus gimdą ankstyvame amžiuje, sumažinama auglių riziką.

Sėklidžių augliai – dažniausiai išsivysto kriptorchams, sutrikus hormonų veiklai.

Prostatos ligos – senesni šunys, dažniausiai virš 7 metų  kenčia nuo prostatos padidėjimo, ji užspaudžia šlapimkanalį ar tiesiąją žarną, dėl to sutrinka šlapinimasis ar tuštinimasis. Gali pradėti šlapintis su krauju. Gydymas chirurginis – kastracija su ar be prostatos liaukos šalinimu.

Priežastys kodėl geriau sterilizuoti?

1)       Medicininės – prieš tai išvardintos reprodukcijos problemos, užkertame kelią piometrai.

2)       Elgesio – dažniausiai patinams (teritorijos žymėjimasis, agresija dėl dominavimo t.t.).

3)       Hiperseksualumas – kai kurie šunys, „trokšta“  įvairių daiktų, žaislų, baldų ar net šeimininkų kojų.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.