Jūsų gyvūno tikrinimas dėl lėtinių inkstų ligų

Jūsų gyvūno tikrinimas dėl lėtinių inkstų ligų

Ką vadiname inkstų ligomis?

Jūsų gyvūno inkstai vaidina svarbų vaidmenį filtruojant ir šalinant medžiagų apykaitos produktus iš organizmo. Inkstų ligos pasireiškia, kai dėl kažkokių priežasčių sutrinka šios funkcijos ir tradiciškai jos yra skirstomos į dvi kategorijas:

 • Ūmus inkstų pažeidimas – staigus inkstų funkcijos sumažėjimas
 • Lėtinis inkstų nepakankamumas (LIN) – palaipsniui vykstantis inkstų funkcijos silpnėjimas

Kodėl man turėtų rūpėti inkstų ligos?

Yra nustatyta, kad daugiau negu 1 iš 3 kačių1  ir 1 iš 10 šunų2 per gyvenimą išsivystys inkstų liga. Naujausi tyrimai leidžia teigti, kad inkstų ligos pasireiškia dar dažniau ir iki šiol buvo tiesiogg nepakankamai  diagnozuojamos.3,4 Geriausia  yra ankstyva  diagnostika,  nes  suteikia  jūsų veterinarijos gydytojui galimybę kuo anksčiau įsikišti ir kontroliuoti inkstų ligą.

Kokios yra lėtinio inkstų nepakankamumo priežastys?

LIN gali pasireikšti dėl labai įvairių priežasčių: inkstų akmenų; infekcijų, įskaitant Laimo ligą šunims; toksinų; pažeidimų; genetinių sutrikimų; vėžio; laipsniško inkstų funkcijos silpnėjimo susijusio su amžiumi ir kitų.1,2 Jeigu yra įtariamas inkstų nepakankamumas, kartu su jumis veterinarijos gydytojas, stengsis nustatyti pagrindinę ligos priežąstį ir sudarys jūsų gyvūnui geriausią gydymo ar kontroliavimo planą.

Kokie yra lėtinio inkstų nepakankamumo simptomai?

Inkstų nepakankamumo simptomai gali būti labai subtilūs, įskaitant dažnesnį lakimą, dažnesnį šlapinimąsi, pakitusį svorį ir aktyvumą arba vėmimą. Be to, ankstyvose stadijose gali nebūti jokių simptomų. Jeigu Jūsų gyvūnui yra nustatyta LIN, kaip įmanoma anksčiau būtinai informuokite savo veterinarijos gydytoją, jeigu pastebite pokyčius savo augintinio elgesyje, ėdime, lakime, šlapinimosi ar tuštinimosi įpročiuose.

Kaip aš sužinosiu, kad mano augintinis serga lėtiniu inkstų nepakankamumu?

Reguliarūs patikrinimai ir kontroliniai tyrimai vaidina svarbų vaidmenį siekiant kiek įmanoma anksčiau nustatyti inkstų ligas. Dirbdamas kartu su jumis veterinarijos gydytojas, remdamasis jūsų augintinio simptomais, amžiumi ir kitais faktoriais, atliks reguliarius tyrimus ir nustatys jūsų augintinio inkstų funkciją.

Ką reiškia, jeigu mano augintinis suserga lėtiniu inkstų nepakankamumu?

Jeigu jūsų katei ar šuniui yra diagnozuojamas lėtinis inkstų nepakankamumas – nesijaudinkite. Geroji žinia yra tai, kad liga nustatyta ir galite dirbti kartu su savo veterinarijos gydytoju siekdami nustatyti pagrindinę priežastį ir sudaryti geriausią veiksmų planą tinkantį jums ir jūsų augintiniui. Kai kurie gyvūnai, sergantys LIN, gali laimingai ir kokybiškai gyventi metų metus po diagnozės nustatymo.

Kaip yra gydomas lėtinis inkstų nepakankamumas?

Standartinis gyvūnų su lėtiniu inkstų nepakankamu gydymas dažniausiai apima:

 • Maitinimą aukštos kokybės, inkstus tausojančia dieta, dažniausiai šlapio maisto pavidalu, kad užtikrinti hidrataciją.
 • Pateikiant kiek įmanoma daugiau šviežio vandens – tai itin svarbu – ir skatinant augintinį
 • Aukšto kraujo spaudimo reguliavimas, jeigu
 • Gydymas žymaus baltymų netekimo su šlapimu, jeigu
 • Naudojami vaistai mažinti fosforo kiekį kraujyje, jeigu yra padidėjęs.
 • Atidžiai stebima ir prisitaikoma prie pakitimų ar pablogėjimo.

Kai mano augintiniui yra diagnozuojamas LIN, koks yra ilgalaikio gydymo ir stebėjimo planas?

Jūsų gyvūnui senstant ir jo ar jos būklei kintant gali prireikti skirtingų dietų, vaistų ar papildomų skysčių. Dėl šių priežasčių, bendradarbiaudamas su jumis, veterinarijos gydytojas stebės jūsų augintinio būklę ir vertins inkstų funkciją atlikdamas pakartotinus kraujo ir šlapimo tyrimus. Esant ankstyvam lėtiniam inkstų nepakankamumui jūsų augintinis gali būti tikrinamas tik du ar tris kartus per metus; ligai progresuojant dažnesni vizitai suteikia daugiau naudos.

Prieš naudojant vaistus arba neregistruotus papildus būtinai pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju, nes jie gali būti žalingi inkstams. Svarbius jūsų augintinio sveikatos būklės pakitimus, tiek išorinius, tiek vidinius, jūs pastebėsite būdamas atidus šeimininkas, bei reguliariai planuodamas savo augintinio patikrinimus.

Tikėtina, kad geras komandinis darbas suteiks jūsų augintinio būklei daugiau naudos ir pratęs jo gyvenimą, bei galėsite mėgautis kokybiškesnėmis dienomis, todėl tikrai verta stengtis!

Svarbūs faktai apie kačių ir šunų inkstų ligas

 • Yra nustatyta, kad daugiau negu 1 iš 3 kačių ir 1 iš 10 šunų per gyvenimą išsivystys inkstų Naujausi tyrimai leidžia teigti, kad inkstų ligos pasireiškia dar dažniau ir iki šiol buvo tiesiog nepakankamai diagnozuojamos.
 • Jūsų veterinarijos gydytojas yra jūsų geriausias partneris, padedantis apsaugoti jūsų augintinio inkstų funkcijas ir bendradarbiaus kartu su jumis siekdamas kontroliuoti jūsų gyvūno sveikatą.
 • Inkstų nepakankamumo simptomai gali būti labai subtilūs. Padėkite savo veterinarijos gydytojui stebėti jūsų gyvūno būklės pakitimus ir būtinai praneškite apie bet kokius pokyčius savo augintinio elgesyje, ėdime, lakime, šlapinimosi ar tuštimosi įpročiuose.
 • Dehidracija gali pabloginti inkstų nepakankamumą, todėl jūsų veterinarijos gydytojas gali jums patarti kaip palaikyti jūsų gyvūno hidraciją. Niekada neribokite priėjimo prie šviežio geriamo vandens, nebent taip jums nurodė jūsų veterinarijos gydytojas!
 • Yra naujas inkstų tikrinimo testas, IDEXX SDMA™ Testas, kurio dėka galima identifikuoti lėtinį inkstų nepakankamumą katėms ir šunims mėnesiais ar net metais anksčiau, negu tradiciniais metodais.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.