Dekoratyviniai triušiai yra jaukūs ir mieli naminiai gyvūnai, mėgstami tų, kurie nori augintinio, tačiau negali jam skirti daugybės laiko. Dažnai namuose apgyvendinus triušiuką kyla daugybė klausimų, vienas iš jų yra apie triušių rują. Kada ji prasideda ir kokie yra triušių rujos požymiai?
Triušiai dažniausiai pradeda rujoti būdami trijų-keturių mėnesių amžiaus. Įdomu tai, kad triušiai po to niekuomet nenustoja rujoti ir techniškai yra vaisingi visą savo gyvenimą. Triušių patelės neturi menopauzės.
Jei neplanuojate triušių veisti, o namuose gyvena skirtingų lyčių triušiai, geriausias sprendimas būtų vieną jų arba abu sterilizuoti/kastruoti.
Įdomu tai, kad triušių ruja dažnai priklauso nuo jų veislės: mažieji triušiai rujoti pradeda anksčiau nei didžiųjų veislių.
Triušių ruja turi daugybę požymių, beveik visi jie yra trikdantys ir nemalonūs, o vienintelis kelias to išvengti yra savo augintinį laiku kastruoti arba sterilizuoti.
Pagrindiniai ženklai, rodantys, kad triušis rujoja, yra šie:
Triušis staiga tampa agresyvus, gali pulti jūsų kojas, rankas, bandyti kąsti. Triušio dantys labai aštrūs, todėl įkandimai būna itin skausmingi, gilūs ir sunkiai gyja. Taip pat rujos metu gyvūnas labai gina savo teritoriją. Tai jis, žinoma, tikrai daro ne švelniai, todėl būkite atsargūs ir stenkitės kuo mažiau gyvūną trukdyti.
Šis ženklas, ko gero, vienas dažniausių. Triušiai teritoriją žymisi arba trindamiesi smakru, kuriame yra specialios liaukos, arba šlapimu bei išmatomis. Patelės šlapinasi, nes gamtoje per šlapimą jas suranda patinai, todėl jei pamatysite balą namuose, gali būti, jog jūsų gyvūnas pradėjo rujoti. Taip pat namuose galite pastebėti triušio išmatas. Tai taip pat teritorijos žymėjimo ženklas.
Rujos metu triušis žymiai mažiau valgys, bus neramus, o paimtas ant rankų nekantriai muistysis. Tokiu metu gyvūnas gali nemiegoti net kelias dienas, tačiau toks stresas yra didelis iššūkis jautriam ir bailiam triušiui. Jei gyvūnas iš viso nustoja ėsti ir gerti, visiškai pasikeičia jo įprastinis elgesys, kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Triušiai gali norėti daugiau žmogaus dėmesio, glaustytis, šokinėti aplink kojas.
Jei iki rujos triušis buvo pratęs gamtinius reikalus atlikti savo dėžutėje, labai gali būti, kad rujos metu jis pamirš tai, ką jau buvo išmokęs ir jums vėl teks savo augintį mokyti tinkamo elgesio. Būkite kantrūs, su laiku triušis nustos taip elgtis.
Patelės gali išsipešioti savo papilvės kailiuką, rinkti šiaudus ir sukti iš jų lizdą savo vaikams. Taip nutinka dėl įsivaizduojamo nėštumo: patelė iš tiesų nesilaukia, o jos hormonai jai sako, kad ji nėščia. Tai taip pat per kurį laiką praeina.