Dekoratyviniai triušiai dėl savo ramaus charakterio ir mielos išvaizdos yra labai populiarūs: vis daugiau žmonių vietoje katės ar šuns nusprendžia auginti triušiuką. Šio gyvūno gyvenimo trukmė svyruoja nuo 5 iki maždaug 10 metų. Nors įprastai tai yra gana sveiki augintiniai, tačiau per šį netrumpą laiką vis tiek gali tekti susidurti su vienokiu ar kitokiu triušio negalavimu. Kas yra triušių miksomatozė ir kaip nuo jos apsaugoti savo mylimą gyvūną?
Miksomatozė yra virusinė liga, sukeliama Leporipoxvirus. Šią ligą triušiai pasigauna per uodus, blusas ar erkes, taip pat ją gali sukelti kontaktavimas su kitu triušiu, kuris jau yra užsikrėtęs šia pavojinga liga. Turėkite mintyje ir tai, kad Leporipoxvirus gali būti persinešti nuo drabužių, batų ar net būti perduodamas vandeniu bei maistu.
Yra duomenų, rodančių, kad miksomatozė yra viena labiausiai paplitusių dekoratyvinių triušių ligų. Ji yra labai pavojinga ir gali būti mirtina.
Miksomatozės simptomai triušiams pasireiškia labai greitai: per 3-14 dienų nuo užsikrėtimo. Ji turi tris formas: ūminę, neaktyvią bei lėtinę. Visos jos yra pavojingos triušiuko sveikatai ir gyvybei. Esant bet kokiai formai šeimininkai turi reaguoti žaibiškai, kitaip gyvūnas gali mirti per parą.
Simptomai, rodantys, kad triušis galimai užsikrėtęs virusu, yra paraudę bei patinę akių vokai, aukšta triušio galvos temperatūra, dusulys, tinimas ausų ir nosies srityje. Ligai progresuojant ant gyvūno kūnelio atsiranda skausmingi guzai.
Ligos nekontroliuojant triušis tampa apatiškas, visiškai dingsta jo apetitas, jis mažai geria. Liga vystytis gali apie mėnesį. Jei tai yra neaktyvi ligos forma, ją pastebėti gana sunku, nes ji pasireiškia tik triušio akių vokų patinimu. Neaktyvios ir ūminės formos mirtingumas yra beveik šimtaprocentinis, tuo tarpu lėtine forma sergantį augintinį galima išgelbėti.
Taip, miksomatozė triušiui yra skausminga ir beveik visais atvejais yra mirtina. Jei veterinarijos gydytojas pamatys, kad nebėra galimybės triušio išgelbėti, gali būti pasiūlyta jam atlikti eutanaziją, kad gyvūnas kuo mažiau kankintųsi. Tokiu atveju prisiminkite, kad ūminės ir neaktyvios formos mirtingumas yra beveik 100%, todėl triušiuko išgelbėti ko gero nebepavyks. Norint išvengti miksomatozės būtina gyvūną vakcinuoti kartą per metus.
Miksomatozė gydoma antibiotikais, priešuždegiminiais ir skausmą malšinančiais vaistais. Gydymas yra simptominis. Sergantį gyvūną bet galo sunku priversti valgyti ir gerti, tad dažnai triušį, serganti miksomatoze, reikia priverstinai valgydinti ir girdyti. Tai yra būtina, nes badaujantis gyvūnas negali kovoti su virusu.
Norint išvengti miksomatozės svarbiausia yra skiepyti savo augintinį kas metus. Pirmoji vakcina gali būti suleista šešių savaičių amžiaus triušiukui, o paskui kartojama kiekvienais metais.Tai yra pats efektyviausias būdas.
Kitas patarimas yra neleisti triušiui socializuotis su triušiais, kurie negyvena tame pačiame namų ūkyje bei laikyti savo triušį namuose ir neleisti jo į lauką, kad gyvūno nesugeltų uodai, kurie taip pat platina šį virusą.
Jei namuose auginate triušį ir kitą gyvūną, pavyzdžiui, šunį, katę, papūgėlę ar jūrų kiaulytę, galite dėl jų būti ramūs, nes tik triušiai gali sirgti šia virusine liga. Vis dėlto, jei auginate du triušius ir pastebėjote, kad vienas jų jaučiasi prastai, tuojau pat tabu triušiukus atskirkite ir kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Miksomatozė yra labai užkrečiama liga, kuri persiduoda akimirksniu.