Šuo viduriuoja – ką daryti?

Nors šunų augintojai retai kada apie tai kalba, turbūt dažnam yra tekę pastebėti, kad pakito šuns išmatų konsistencija ar spalva. Šunų viduriavimas pasitaiko gana dažnai, tačiau šios liugos dažnis, intensyvumas ir trukmė skiriasi. Kaip žinoti, kada kreiptis į veterinarijos gydytoją ir ar galima gydyti šunį namuose?

Kodėl šuo viduriuoja?

Šuo viduriuoti gali dėl daugybės priežasčių: nuo persivalgymo, iki apsinuodijimo, tačiau vis tiek reikėtų išsiaiškinti tikslią šios nemalonios ligos priežastį.

Šio gyvūno virškinimo sistema yra gana jautri ir daug kas ją gali sutrikdyti, pavyzdžiui, žolės prisiėdimas, svetimkūnis skrandyje arba rimtos ligos, tokios kaip vėžys.

  • Netinkama mityba: šuo maitinamas per gausiai, leidžiate jam valgyti šiukšles ar sugedusį maistą. 
  • Mitybos pakeitimas: kaip minėta, šuns virškinimo sistema yra jautri, todėl tam, kad jis priprastų prie naujo pašaro, gali prireikti ir kelių dienų. Idealiausia maistą keisti palaipsniui, šiek tiek įmaišant naujojo maisto, ko, galų gale pilnai pereinama prie naujo pašaro.
  • Maisto netoleravimas: kai kurie šunys netoleruoja jautienos, vištienos, kiaušiniu, sojos, kviečių. Jei pakeitus maistą pastebėjote, jog šuo ėmė viduriuoti, kuo skubiau maitinimą tokiu pašaru nutraukite ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
  • Stresas
  • Antibiotikai ir kiti vaistai
  • Alergijos
  • Parazitai: suaugusius šunis būtina nukirminti kartą per tris mėnesius, nes dauguma parazitų gali sukelti jiems ligas ir ilgainiui susilpninti augintinio imunitetą.
  • Nuodingos medžiagos ar augalai: šuo viduriuoti gali jei jo virškinimo sistemoje yra svetimkūnis, pavyzdžiui, žaislas. Be to, šunys viduriuoja ir suėdę nuodingą augalą.
  • Infekcijos ir bakterinės infekcijos: parvovirusas, šunų koronavirusas, salmoneliozė.
  • Įvairios ligos, pavyzdžiui, inkstų ir kepenų ligos, kolitas, žarnyno uždegimas ir vėžys

Šuns išmatos (viduriavimas) su krauju

Viduriavimas su krauju gali reikšti, kad yra šuniui prasidėjęs vidinis kraujavimas. Vis dėlto, jei šuo viduriuoja su krauju tai nebūtinai reiškia, kad jam kažkas blogai. Jei kraujo vos vos, nerimauti nereikia, tačiau jei pastebite, kad kraujo yra daug, tai jau ženklas, kad reikėtų šunį apžiūrėti specialistui.

Šuo viduriuoja su gleivėmis

Jei šuo viduriuoja su gleivėmis dažniausia to priežastimi yra parazitai, žarnyno infekcijos arba tai, kad gyvūnas suėdė kažką nuodingo. Šiek tiek gleivių nėra pavojaus signalas, tačiau jei konsistencija labai gleivėtą, geriausia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris padės išsiaiškinti tikrąją viduriavimo priežastį.

Jei nusprendėte gydyti šunį namie, nes jis neturi jokių simptomų be viduriavimo su gleivėmis, maitinkite jį virta vištiena, ryžiais, trintu moliūgu ir stebėkite, ar neatsiranda kitų ženklų, indikuojančių, jog šuniui reikia veterinaro pagalbos.

Šuo viduriuoja nuo sauso maisto

Jei šuo viduriuoja nuo sauso maisto greičiausiai jis turi alergiją kviečiams, sojai, kiaušiniams ar kitoms sudedamosioms jo pašaro dalims. Taip pat galimas variantas tas, kad šuniui per greitai buvo pakeistas maistas iš vieno į kitą. Veterinarai visuomet rekomenduoja keisti maista palaipsniui, per savaitę ar dvi, pamažu vis įmaišant daugiau naujojo pašaro.

Jei viduriavimas nesiliauja net ir maistą pakeitus lėtai, geriausia bus kreiptis į specialistą, kuris padės sudėlioti augintinio mitybą.

Kaip padėti viduriuojančiam šuniui?

Jei matote, kad šuns gyvybei pavojaus nėra, galite gyvūną gydyti namuose ir toliau stebėti, ar nesikeičia jo būklė. Pirmiausia kurį laiką neduokite jam maisto: maždaug 12-24 valandas šuo turėtų badauti, tačiau būtinai duokite augintiniui vandens. Žinoma, tai darykite tik jei matote, kad šuo jaučiasi gerai, o vienintelis simptomas yra viduriavimas. Badavimo taktika netinka mažų veislių šuniukams.

Kitas  būdas yra vykti į veterinarijos vaistinę ir įsigyti vaistų nuo viduriavimo. Prieš sušeriant šį vaistą turite būti tikri, kad kitų simptomų šuo neturi ir iš esmės yra sveikas.

Tam, kad šuns žarnynas būtų sveikas, reguliariai duokite šuniui probiotikų. Pavyzdžiui, kartą per ketvirtį savaitę duokite jam gerųjų bakterijų. Gyvūnui viduriuojant taip pat galite jam sušerti probiotikų.

Vis dėlto, jei būklė negerėja, o gyvūnas nesiliauja viduriuoti, galbūt net pastebite kitus simptomus, nelaukite ir kreipkitės į veterinarijos kliniką. Viduriavimas yra ženklas, kad augintiniui kažkas nutiko, o ilgą laiką trunkantis viduriavimas gali baigtis dehidratacija ir gyvūno mirtimi.