Šunų sterilizacija

Sterilizacijos metu pašalinama kalės gimda, todėl dingsta galimybė susilaukti palikuonių ir dauguma nepageidaujamų, hormonų sukeltų, elgsenos pakitimų. Lytinės liaukos lieka, todėl hormonų gamyba tęsiama. Nors praktiškai įmanoma sterilizuoti ir patinus, bet ši procedūra nėra paplitusi, patinams taikoma kastracija, kurios metu pašalinamos lytinės liaukos. Sterilizacija yra viena iš dažniausiai atliekamų procedūrų veterinarijos klinikoje. Jos dėka ne tik apsaugoma nuo neplanuotų palikuonių, bet ir pasikeičia kalės elgesys. Procedūra yra įprasta ir žinomi atlikimo privalumai, bet šeimininkas turi suprasti jos reikšmę ir atsakingai priimti sprendimą.

Sterilizacijos nauda

Nereikia akylai saugoti augintinės nuo susikergimo. Nors šunų ruja dažniausiai vyksta 2 kartus per metus, bet trukmė gali siekti 3 savaites, o jos metu kalė kraujuoja ir atkreipia patinų dėmesį. Jei neplanuojate šunų veisti, rujos galima išvengti šiuo būdu.

Sumažėja rizika susirgti reprodukcinės sistemos ligomis. Vyresniame amžiuje kales dažnai kankina pieno liaukos navikai ir pūlingas gimdos uždegimas. Šie susirgimai ankstyvoje stadijoje nepasireiškia išoriniais simptomais, o juos pastebėjus, liga gali būti įsisenėjusi ir gydymas tampa komplikuotu.

Geriausias laikas sterilizacijai

Egzistuoja daug skirtingų nuomonių ir mitų. Jei įmanoma, rekomenduojame sterilizaciją atlikti iki 1 metų amžiaus. Dažniausiai šunų patelės pirmą kartą rujoja sulaukę 5 – 12 mėnesių. Kilmingiems šuniukams rekomenduojama sulaukti pirmosios rujos, kad gyvūnas lytiškai subręstų ir išryškėtų visi veislės bruožai. Niekada nevėlu atlikti procedūrą, tiesiog jaunesniam organizmui lengviau praeina pooperacinis laikotarpis ir mažesnė komplikacijų tikimybė.

Pasiruošimas sterilizacijai

Operuojamos tik sveikos ir gerai besijaučiančios kalės. Operacija negalima rujos metu, o nuo paskutinės rujos turėtų praeiti 12 savaičių laikotarpis. Specialaus pasiruošimo nereikia, pakanka 12 valandų prieš procedūrą alkinti gyvūną. Procedūra atliekama bendroje nejautroje. Kol gyvūnas nėra sąmoningas, galima atlikti kitas procedūras, pavyzdžiui, nuvalyti dantų akmenis ar nukarpyti nagus.

Po operacijos gyvūnas gana greitai atsigauna ir užsiima ta pačia veikla, kaip ir prieš operaciją. Bent pirmąją parą pasistenkite nepalikti gyvūno be priežiūros, neleiskite itin judriai judėti.

Šie patarimai yra rekomendacinio pobūdžio, aptariami dažniausi atvejai. Dėl konkrečios pasiruošimo eigos ir pooperacinės priežiūros jus informuos gydantis veterinarijos daktaras.