Šunų kastracija ir sterilizacija

Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Tačiau ar visada augindami šunis esame geriausi draugai savo keturkojams ir kaip šeimininkai priimame tinkamiausius sprendimus? Geros kokybės maistas, mėgstamas guolis ir dažni pasivaikščiojimai yra savaime suprantami, tačiau šunų kastracija ir sterilizacija kelia daug diskusijų tiek tarp šeimininkų, tiek ir žiniasklaidoje. Nuomonių yra visokių, tačiau dažniausiai aršų pasipriešinimą sukelia žinių trūkumas. Tad glaustai apžvelgsime, ką būtina žinoti priimant sprendimą kastruoti ar sterilizuoti gyvūną.

Sterilizacijos metu pašalinama kalės gimda, todėl dingsta galimybė susilaukti palikuonių ir dauguma nepageidaujamų, hormonų sukeltų, elgsenos pakitimų. Lytinės liaukos lieka, todėl hormonų gamyba tęsiama. Nors praktiškai įmanoma sterilizuoti ir patinus, bet ši procedūra nėra paplitusi, patinams taikoma kastracija, kurios metu pašalinamos lytinės liaukos. Sterilizacija yra viena iš dažniausiai atliekamų procedūrų veterinarijos klinikoje. Jos dėka ne tik apsaugoma nuo neplanuotų palikuonių, bet ir pasikeičia kalės elgesys. Procedūra yra įprasta ir žinomi atlikimo privalumai, bet šeimininkas turi suprasti jos reikšmę ir atsakingai priimti sprendimą.

Šunų kastravimo / sterilizacijos privalumai

Šuns sterilizacija padeda spręsti beglobių keturkojų problemą – netikėtai sulaukus vados dažnai sudėtinga rasti namus šuniukams ir jie galiausiai atsiduria prieglaudoje, gatvėje ar dar blogiau. Šunys yra gana vislūs gyvūnai, todėl rujos metu juos reikia akylai prižiūrėti ir tai ne visada pavyksta. Jau nekalbant apie tuos atvejus, kai šeimininkai tiesiog paleidžia savo šunis žaisti kartu su kitais.

Šuns kastracija už ir prieš yra dažna diskusija, tačiau žinant procedūros naudą keturkojo sveikatai, prieštarauti tikrai nėra prasmės. Visų pirma, kalės sterilizacija apsaugo nuo tokių problemų kaip pūlingas gimdos uždegimas vyresniame amžiuje. Tai rimta liga, kuri yra beveik nepastebima, o ilgainiui pažeidžia inkstus, kepenis ir kitus vidaus organus, tad gali gerokai sutrumpinti kalės gyvenimo trukmę. Šis negalavimas gydomas pašalinant gimdą ir kiaušides, tačiau vyresnio amžiaus šuniui operacija dėl gretutinių ligų gali būti pavojingesnė, kiek sudėtingesnė bus ir kalės priežiūra po sterilizacijos.  Be to, sterilizacija labai sumažina ir pieno liaukos vėžio tikimybę.

Kalbant apie patinus, kastracija padeda spręsti daugybę su lytiniu aktyvumu susijusių elgesio problemų: agresyvų elgesį, lipimą ant šunų ir žmonių, pabėgimus iš namų. Toks keturkojo elgesys ne tik apsunkina gyvenimą – dėl pabėgimų kyla susidūrimo su automobiliu ir kitų nelaimių rizika, pabėgę šunys įsivelia į tarpusavio kovas. Šuo po kastracijos tampa ramesnis, ištikimesnis, lengviau valdomas. Be to, ši procedūra senatvėje apsaugo nuo prostatos ligų.

Šunų kastracija ir sterilizacija suteikia daugybę privalumų tiek augintiniams, tiek šeimininkams. Atlikti procedūros neverta, nebent ketinate dalyvauti parodose ir užsiimti veisimu.

Koks tinkamiausias laikas procedūrai?

Šuns sterilizacija vetpulsas.lt
Šuns sterilizacija

Klausimas, kada tinkamiausias metas kastracijos ar sterilizacijos procedūrai, iškyla daugeliui šeimininkų. Įprastai operacija dažniausiai atliekama lytinės brandos sulaukusiems gyvūnams, maždaug 6 mėnesių amžiaus. Šis tarpsnis pasirenkamas dėl mažiausios anestezijos rizikos, tačiau galima ir jaunesnių šuniukų sterilizacija, taip pat operuojami ir vyresni gyvūnai, o kilmingiems šuniukams rekomenduojama sulaukti pirmosios rujos, kad gyvūnas lytiškai subręstų ir išryškėtų visi veislės bruožai (dažniausiai šunų patelės pirmą kartą rujoja sulaukę 5 – 12 mėnesių).

Besibaiminantiems dėl gyvūnų vystymosi, neverta nerimauti – kastracijos ir sterilizacijos procedūros neturi jokios įtakos vystymuisi ar emocinei brandai. Jei dvejojate dėl laikotarpio, visada galite pasitarti su veterinarijos gydytoju.

Vyrauja mitas, kad suaugusių šunų kastruoti negalima. Vis dėlto veterinarai teigia, kad nėra jokios amžiaus ribos, todėl galima sterilizuoti anksčiau veisimui naudotas kales ar augintinį, kurį priglaudėte jau suaugusį. Šunų kastracija ir sterilizacija yra visiškai saugi procedūra, vienintelė indikacija – anestezija, dėl kurios vertinama bendra sveikatos būklė. Niekada nevėlu atlikti procedūrą, tiesiog jaunesniam organizmui lengviau praeina pooperacinis laikotarpis ir mažesnė komplikacijų tikimybė.

Pasiruošimas sterilizacijai

Operuojamos tik sveikos ir gerai besijaučiančios kalės. Operacija negalima rujos metu, o nuo paskutinės rujos turėtų praeiti 12 savaičių laikotarpis. Specialaus pasiruošimo nereikia, pakanka 12 valandų prieš procedūrą alkinti gyvūną. Procedūra atliekama bendroje nejautroje. Kol gyvūnas nėra sąmoningas, galima atlikti kitas procedūras, pavyzdžiui, nuvalyti dantų akmenis ar nukarpyti nagus.

Po operacijos gyvūnas gana greitai atsigauna ir užsiima ta pačia veikla, kaip ir prieš operaciją. Bent pirmąją parą pasistenkite nepalikti gyvūno be priežiūros, neleiskite itin judriai judėti.

Šie patarimai yra rekomendacinio pobūdžio, aptariami dažniausi atvejai. Dėl konkrečios pasiruošimo eigos ir pooperacinės priežiūros jus informuos gydantis veterinarijos daktaras.

Kokios problemos gresia nekastruotiems / nesterilizuotiems šunims?

Šuns kastracija kaina nėra brangi procedūra, palyginti su privalumais, kuriuos ji suteikia. Visų pirma, reikėtų įvertinti naudą sveikatai. Šunų kastracija ir sterilizacija užkerta kelią įvairiems (taip pat ir vėžiniams) susirgimams vyresniame amžiuje, kurie susiję su lytinių organų veikla ar hormonais. Daugelis tokių ligų yra gydoma tuo pačiu principu – kastruojant ar sterilizuojant, tačiau kai operacija atliekama organizmui jau patiriant stresą, gyvūnas patirs daugiau skausmo, ilgesnis bus atsistatymo laikotarpis, padidės komplikacijų rizika, kuri kastruojant normaliomis sąlygomis yra minimali.

Šunų kastracija ir sterilizacija taip pat palengvina gyvūno priežiūrą. Kalbant apie patinus, nelikus lytinio instinkto, su jais lengviau sugyventi, dingsta daugybė elgesio problemų. Atrodo, kad tai menkniekis, tačiau šuniui užuodus rujojančią kalę ir pabėgus gali nutikti daugybė nelaimių: pavyzdžiui, šuo gali užpulti kitus šunis ar žmones, suniokoti svetimą turtą, pakliūti po automobilio ratais. Be to, nelengva ir sulaukti netikėtos vados – šuniukai reikalauja daug dėmesio, o nežinant jų kilmės sudėtinga surasti mažyliams gerus namus.

Nuo ko priklauso šunų sterelizacijos kaina?

Šunų kastravimas klinikoje vetpulsas.lt
Šunų kastravimas

Skirtinguose miestuose šunų kastracijos kaina gali skirtis, taip pat įtakos turės ir pasirinkta klinika: pavyzdžiui, šunų kastracija Vilniuje gali kainuoti šiek tiek brangiau nei mažesniuose miestuose. Taip pat brangiau teks mokėti ir tada, jei šuo yra vyresnio amžiaus ir jau teko susidurti su sveikatos problemomis arba kastracija / sterilizacija skiriama kaip gydymo būdas. Tokiu atveju gali prireikti papildomų tyrimų, priklausomai nuo šuns būklės ir operacija gali būti truputį sudėtingesnė.

Vertinant bendrai, šunų sterilizacija kaina nėra labai brangi procedūra. Juo labiau kad gyvūną į savo šeimą ir širdį priimame visam laikui, o senatvėje už įvairias šunų prostatos ar kalių gimdos problemas gali tekti sumokėti daug brangiau. Taip pat nemažai kainuoja ir šuniukų auginimas, tad jei neplanuojate kurti veislyno, šunų kastracija ir sterilizacija yra geriausias sprendimas, apsaugantis nuo netikėtumų.

Jei svarstote tarp kalytės ir šuns, o apsisprendimui įtakos turi šuns išlaikymo kaina, verta žinoti, kad šunų kastravimas kaina yra šiek tiek pigesnis variantas dėl paties procedūros pobūdžio. Kalės sterilizacija kaina tikrai labai nesiskiria, priklausomai nuo klinikos, palyginti su šuns kastracija, gali tekti sumokėti keliasdešimt eurų brangiau.

O jei nusprendėte pataupyti, visada galite pasinaudoti nuolaidomis, taikomomis, siekiant suteikti didesnę naudą už mažesnę kainą. Apie nuolaidas lengva sužinoti internete, pavyzdžiui, atlikus paiešką su raktine fraze „šunų kastracija akcija“ arba „šunų sterilizacija akcija“. O jei norite pasidomėti kainomis savo mieste, tiesiog pridėkite jo pavadinimą prie paieškos frazės, pavyzdžiui, „šunų sterilizacija kaina Vilniuje“. Tai, kad veterinarijos klinika tam tikru metu taiko nuolaidą šiai operacijai nereiškia prastesnės paslaugos. Dažniausiai šunų kastracija ir sterilizacija atliekama jauniems šuniukams, tad veterinarams tokia nuolaida yra puikus būdas pritraukti naujų klientų, kurie, tikėtina, taps lojaliais. Jei Jus domina aukštos kokybės kastracijos ir sterilizacijos paslaugos Vilniuje, siūlome pasikliauti mūsų komanda. Klinikas raiste Pašilaičiuose ir Balsiuose.