Šunų dantų valymas

Dantų valymas teikia naudą ne tik žmonėms, bet ir mūsų augintiniams. Statistika šiek tiek liūdina – net 4 iš 5 šunų, vyresnių nei 3 metai, turi problemų su dantimis ir dantenomis. Gausios apnašos yra pagrindinis burnos srities ligų sukėlėjas ir yra randamos pas daugelį šunų. Dantų priežiūra yra labai svarbi, ją paprasčiausia užtikrinti, reguliariai lankantis pas veterinarijos gydytoją ir laikantis jo nurodymų. Kasdien gaunamas pašaras taip pat daro didelę įtaką bendrai šuns sveikatai ir burnos higienai.

Mažų veislių šunys imlesni dantų ligoms

Mažų šunų burnos ertmė yra sąlyginai maža, o dantys užima didžiąją jos dalį. Dantys dažnai būna susigrūdę, išsidėstę netaisyklingai, todėl atsiranda plotai, kuriuose kaupiasi maisto likučiai ir sudaromos sąlygos apnašų atsiradimui, o ilgainiui susidaro dantų akmenys. Kai kurių veislių šunų lūpos didesnės, nei kitų, jos nukarę, o šunys seilėjasi. Šio tipo šunys dažnai kenčia dėl dantų problemų.

Naudinga nuo mažo amžiaus pratinti šuniukus, liesti ir valyti jų dantis, dantenas, tokiu būdu susiformuoja įprotis ir šuo įpranta prie valymo procedūros, jai neprieštarauja ir valymo procesas tampa įprastas, nekomplikuotas.

Šunų dantų valymas namuose

Gerą šunų dantų būklę padeda palaikyti kieti pašarai ir specialūs kieti skanėstai. Dantys valosi natūraliai, šuniui kramtant ėdalą. Reikia tinkamai parinkti pašarą, nes užrašai ant pakuočių dažnai praneša apie valomąsias pašarų savybes, bet kartais tai būna tik pardavimo triukas. Geros kokybės pramoniniai pašarai tikrai padeda palaikyti dantis švaresnius, bet jų nepakanka gerai dantų būklei užtikrinti. Papildomi skanėstai iš kaulų, gyslų, kiaulių ausų, turintys valomųjų savybių yra geresnis pasirinkimas, juos kramtydami šunys tiesiog mechaniškai nuvalo dantis bei dalį ant jų esančių apnašų ir masažuoja dantenas. Tokiu būdu sumažėja blogas burnos kvapas ir uždegimų rizika.

Pastebima, kad namuose ruoštu maistu šeriami šunys rečiau kenčia nuo dantų ligų. Maisto įvairovė teigiamai veikia ne tik virškinimo sistemą, bet ir burnos ertmės sveikatą ir bendrą augintinio savijautą. Žinoma, neturėtų būti vien košės ar mėsa. Įvairus maistas tikrai prisideda prie augintinio geros savijautos. Šuo kramtydamas kaulus ar plėšdamas mėsą natūraliai apvalo dantis. Neapdorotos morkos ir kitos kietos daržovės atlieka dantų valymo funkciją, bet ne visi šunys šį maistą ėda.

Vis dėlto pats geriausias ir labiausiai veikiantis dantų priežiūros būdas yra dantų valymas. Valymas specialia dantų pasta ir šepetėliu 1 ar 2 kartus per savaitę padeda išvengti daugelio dantų ir dantenų ligų. Šunų dantų pastos yra malonaus skonio, kuris primena kepenėles, mėsą ar kitą šunų mėgstamą maistą, todėl procedūra augintiniui gali būti mėgstama. Pastos sudėtyje yra fermentų, kurie palengvina apnašų pašalinimą. Itin jautriems šunims, dantys gali būti valomi šepetėlį sumirkius į mėsos sultinį. Mechaniniu būdu pašalinama didžioji dalis apnašų ir maisto likučių.

Šunų dantų valymas ultragarsu

Prieš dantų valymo procedūrą taikoma anestezija. Tik tokiu būdu įmanoma tinkamai pasiekti vietas, kurias reikia nuvalyti ir atlikti procedūrą. Anestezijos laikas parenkamas individualiai, numačius galimą procedūros trukmę. Šuns žandikaulis tvirtinamas specialiu prietaisu, naudojamas dezinfekcinis skystis panaikinti bakterijas, sumažinti uždegimų riziką ir suminkštinti apnašas, kad jos lengviau atsiskirtų nuo dantų.

Apnašų bei dantų akmenų valymas atliekamas tokia pat įranga, kuri naudojama įprastoje, žmonėms skirtoje, stomatologijoje. Procedūros metu pašalinamos apnašos ir bakterijos, kurios sukelia apnašų susidarymą. Daugiausiai apnašų randama toje vietoje, kur dantenos apgaubia dantis ir susidaro uždara erdvė, patogi kauptis maisto likučiams ir daugintis mikroorganizmams. Nevalomos dantų apnašos jungiasi su kalcio druskomis ir susidaro dantų akmenys, kuriuos pašalinti dar sunkiau. Kuomet apnašomis ir akmenimis nesirūpinama, jie pradeda dirginti dantenas ir sukelia gingivitą, o vėliau ir rimtesnes problemas.

Šunų dantų ligos

Daugelio šunų dantų ligų galima išvengti taikant paprastas ir daug laiko nereikalaujančias priežiūros procedūras arba reguliariai pašalinant susidariusias apnašas veterinarijos klinikoje. Laiku atliekamos procedūros yra geriausia prevencija norint išvengti susirgimų ir blogos augintinio savijautos. Vis dėlto, dėl nežinojimo ar laiko stokos, ne visi augintiniai sulaukia tinkamos priežiūros, o dažniausi negalavimai yra šie:

Gingivitas

Tai yra lengvas dantų ir dantenų uždegimas. Dažnai pirmoji diagnozė, kurią sužinojus reikėtų nesijaudinti ir tuojau pat imtis veiksmų, kurie pagerintų augintinio burnos ertmės būklę. Pirmieji gingivito simptomai gali būti sunkiai pastebimi. Gali ištinti dantenos, nes dantų akmenys dirgina dantenas ir ilgainiui kyla dantenų uždegimas, kuris, negydomas, perauga į rimtesnes ligas. Gingivitas nėra visiškai nekalta liga. Pasireiškus jam, gali pradėti nykti audiniai, laikantys dantis ir taip sukelti negrįžtamų pokyčių ir net įtakoti dantų praradimą. Dažniausiai šį negalavimą galima išspręsti dantų akmenų valymu ir reguliaria dantų priežiūra.

Blogas sąkandis

Blogas sąkandis gali atsirasti dėl genetiškai nulemtų priežasčių arba išsivystyti eigoje. Veterinarai išskiria keletą blogo sąkandžio tipų, bet visi jie atsiranda dėl skirtingo apatinio ir viršutinio dantų lanko ir jų pozicijos. Blogo sąkandžio problemos dažniausiai sprendžiamos pašalinant arba pakoreguojant vieną ar kelis dantis, kurie labiausiai trukdo pasiekti taisyklingą sukandimą.

Hipodontija

Tai terminas, apibūdinantis vieno ar kelių dantų nebuvimą. Šis reiškinys dažniau pasitaiko mažų veislių šunims. Jis gali atsirasti dėl mechaninio poveikio, kuomet šuo grauždamas ar žaisdamas netyčia praranda vieną ar kelis dantis arba dėl genetinių priežasčių. Stambūs šunys dažnai neturi krūminių dantų. Šie negalavimai šunims trukdo tinkamai funkcionuoti ir džiaugtis.

Nusidėvėjimas

Pasikartojantis stiprus dantų sąveikavimas, kietų daiktų ir kieto maisto kramtymas sukelia natūralų dantų kietųjų audinių nusidėvėjimą. Nusidėvėjimo požymius galima pastebėti ant krūminių dantų bei kandžių. Skirtingos priežastys gali nulemti skirtingą dantų nusidėvėjimą. Jei nusidėvėjimas tolygus ir ne itin didelis, nieko daryti nereikia. Jei nusidėvėjimas akivaizdus ir labiau pasireiškia vienoje dantų grupėje, o dėl to dantys tampa jautrūs ir skausmingi, reikėtų problemos sprendimą patikėti veterinarijos stomatologui.

Parodontozė

Dantų apnašos ir ilgainiui atsiradę dantų akmenys ne tik atrodo neestetiškai, bet ir kelia kitas, daug rimtesnes problemas. Bakterijoms dauginantis ir ignoruojant pirmus gingivito simptomus, išsivysto parodontozė arba periodontitas. Apnašos skatina išsiskirti uždegiminius citokinus. Liga ardo dantenų vientisumą, vėliau pažeidžiamas danties raištis, dar vėliau net žandikaulio kaulas. Pastebėjus akivaizdžias dantų apnašas, kraujuojančias dantenas ar stipriai pablogėjusį burnos kvapą, kreipkitės į veterinarijos kliniką, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė.

Kiek kainuoja šunų dantų akmenų valymas?

Vetpulsas veterinarijos gydykloje atliekamas profesionalus šunų dantų akmenų ir apnašų valymas. Paslauga kainuoja nuo 60 Eur. Papildomai kainuoja anestezijai skirti medikamentai, jų kiekis priklauso nuo šuns svorio bei reikalingos narkozės trukmės. Prie šios sumos dar reikia pridėti išlaidas už naudojamas priemones, tokias kaip vienkartinės pirštinės, švirkštai, kateteriai, palutės.

Jei dantų valymo metu yra nustatomi stipriai pažeisti dantys ir nusprendžiama juos pašalinti, danties rovimas kainuoja papildomai. Svarbiausia kiekvienam šuniukui tinkamai įvertinti esamą dantų būklę ir pagal tai pritaikyti reikalingas procedūras. Paslaugų kaina kinta, priklausomai sudėtingumo, laiko ir kitų sąnaudų.

Šunų dantų valymas Vilniuje

Mūsų klinikose Vilniuje atliekamas šunų dantų valymas bei kitos stomatologijos paslaugos. Prieš ir po procedūrų šeimininkai gauna vertingus patarimus, kokiu būdu galima pagerinti augintinio burnos ertmės būklę ir ją išlaikyti kiek galima geresnę. Dantys yra natūralus šuns įrankis, skirtas ne tik maistui smulkinti, bet ir atlikti kitas kasdienes, šuniui įprastas, funkcijas: paimti perkelti, fiksuoti daiktus, žaisti ir tinkamai funkcionuoti. Kuomet šuo nejaučia skausmų, jo dantų būklė nekelia susirūpinimo ir nesklinda nemalonus kvapas, laimingas gali būti tiek šuo, tiek ir jo šeimininkas.