Šeškų kastracija

Naminiai šeškai – išradingi, smalsūs, judrūs ir nepaliaujantys stebinti gyvūnėliai, kuriuos greitai pamilsta visi, kam tik tenka artimiau su jais susipažinti. Sakoma, kad savitą charakterį turintys šeškai yra optimalus variantas tarp šuns ir katės, nes turi ir vienų, ir kitų naminių gyvūnų savybių. Kita puiki šio naminio gyvūno savybė yra ta, kad jis ilgai gali būti vienas namuose, todėl puikiai tinka daug dirbantiems žmonėms.

Dažnai žmonės turi įsitikinimą, kad auginant šešką namuose visa patalpa turi blogą kvapą, taip pat baiminamasi galimos gyvūno agresijos ir to, kad išleidus šešką iš narvo nebebus įmanoma atidaryti lango. Visas šias bėdas lengvai gali išspręsti savalaikė šeškų kastracija.

Kada kastruoti šešką?


Šeškų patinėliams kastracija turėtų būti atlikta 5-8 jų gyvenimo mėnesį, nes tuo metu jie jau būna lytiškai subrendę, be to, maždaug tokiu laiku jiems prasideda poravimosi sezonas, kuris trunka nuo pusės metų iki metų. Nekastruotas patinas pradeda žymėti savo teritoriją, o tai sukelia nemalonų kvapą, kurį sunku pašalinti. Nekastruotas šeškas rujos metu pats pakeičia kvapą. Be viso to gali smarkiai pakisti gyvūno charakteris, išlįsti iki tol nematyta agresija. Sakoma, kad patiną galima kastruoti ir rujos metu, tačiau dėl gyvūno saugumo geriau bus šią nesudėtingą procedūrą atlikti prieš jai prasidedant.

Jei įsigijote šeško patelę įsidėmėkite, kad ją kastruoti yra būtina: pasitaiko, kad nekastruotos patelės rujos metu miršta dėl estrogeno pertekliaus sukeltos anemijos. Pasitaiko įvairių mitų, susijusių su šeškų patelių kastracija: žmonės mano, kad pirmos rujos metu patelę būtina kergti ir tik tuomet sterilizuoti. Tai yra netiesa, patelę reikėtų kastruoti dar prieš rują, 4-8 jos gyvenimo mėnesį. Taip išvengsite nemalonių elgsenos pokyčių, prasto kvapo bei grėsmės augintinės gyvybei.

Ar po kastracijos pasikeičia šeško charakteris?


Dažnai be priežasties baiminamasi, kad po kastracijos šeškas taps tingus, labai ramus, padidės jo kūno svoris. Čia ir vėl reikia pasakyti, kad tai yra mitas: kastracija niekaip nepakeičia šeško charakterio ir turi daugybę privalumų: šeško kvapas būna mažiau intensyvus, sumažėja rizika jo sveikatai, dingsta agresija žmonių bei kitų šeškų ar gyvūnų atžvilgiu.

Šeškų augintojai pastebi, kad po kastracijos šeškai tampa labiau atsipalaidavę, prieraišesni ir žaisminigesni. Po šios procedūros gyvūnai gali pradėti mažiau valgyti, bet tai yra visiškai normalu. Jei pastebėjote svorio augimą, pasitarkite su veterinaru dėl tinkamos maisto porcijos augintiniui.

Ar kastracija yra saugi procedūra šeškui?


Kaip ir kiekviena procedūra, kurioje naudojama anestezija, ji turi savo rizikų, tačiau sveikam gyvūnui yra visiškai saugi. Patinams kastracijos metu yra pašalinamos sėklidės ir jie tampa nevaisingi, be to, sumažėja jų lytinis potraukis.

Šeškų patinams galima taikyti ne tik kastraciją, bet ir sterilizaciją, nors pastaroji atliekama rečiau. Po procedūros reikia labiau prižiūrėti patelę, kad ji nesilaižytų žaizdos, o tualete vietoj kraiko kelias dienas naudoti popierių, kad sumažėtų galimų infekcijų rizika.