Jei turite katę ar kačių, tikriausiai bent kartą teko matyti ją ar jas vemiant. Tiesą sakant, katės vemia gana dažnai, tačiau tai niekada nėra normalu ir į tai nereikėtų žiūrėti pro pirštus. Žinoma, taip pat nereikia skubėti pas veterinarą po kiekvieno vėmimo, tačiau verta atkreipti dėmesį tiek į katės skrandžio turinį, tiek į pačią spalvą. Kada metas suskubti pas veterinarą, kaip katę gydyti ir kaip padėti jai pasijusti geriau?
Katės tikrai yra geros slapukės, kai kalba pasisuka apie jų sveikatos problemas. Jos labai moka tai nuslėpti, todėl kiekvienas negalavimas turėtų būti priimamas rimtai.
Vėmimas gali būti ūminis arba lėtinis, abiejų priežastys gali būti tos pačios, tačiau yra ir tam tikrų išimčių. Pavyzdžiui, jei katinas suvalgė nuodingą augalą, jo organizmas reaguos žaibiškai ir toks vėmimas bus ūminis, o jei katinas prarijo svetimkūnį ir jis liko skrandyje, tai tikrai gali būti lėtinio vėmimo priežastimi.
Problema su vėmimu yra ta, kad šis simptomas yra labai neaiškus, o jis kyla dėl įvairiausių priežasčių: dėl smulkmenų, tarkime, pakeisto maisto, iki ligų, kurios pavojingos katino gyvybei, be to, daugelis kačių ligų sukelia vėmimą.
Visas katinų vėmimo priežastis galima priskirti vienai iš šių kategorijų: apsinuodijimas toksinais, neigiama reakcija į vaistus, netinkama mityba, skrandžio, žarnyno, kitų organų disfunkcija, endokrininė, neurologinė, infekcinė priežastis bei vėžys.
Štai dažniausiai pasitaikančios kačių negalavimo priežastys:
Jei vėmimas dažnas, nuolat pasikartojantis, katinas vemia krauju, geltonu skysčiu ar putomis, nieko nelaukę vykite pas veterinarą gyvūno apžiūrai. Ilgą laiką trunkantis vėmimas ne tik sekina gyvūną, tačiau ir stumia vandenį lauk iš organizmo. Dehidratacija gali baigtis mylimo augintinio mirtimi.
Veterinaras gali užduoti įvairių klausimų, todėl būkite tikri, kad turėsite į juos atsakymus. Pavyzdžiai:
Vėmimas krauju gali vemti krauju dėl vidinio kraujavimo, pavyzdžiui, žarnyno, skrandžio, stemplės. Kraujas gali būti labai ryškus, šviežias arba jau iš dalies suvirškintas, sukrešėjęs, labiau primenantis kavos tirščius. Bet kokiu atveju būtina apžiūrėti katiną veterinarijos klinikoje.
Katinas vemia putomis? Tai reiškia, kad augintinės skrandis yra tuščias. Jei toks vėmimas pasitaiko kartą per ketvirtį ar mėnesį, tai nieko rimto, tačiau jei augintinė vemia dažnai, tai yra ženklas, kad šlubuoja jos sveikata.
Kokios yra dažniausios priežastys, dėl kurių katė vemia putomis? Taip nutikti gali dėl svetimkūnio, skrandžio gleivinės sudirgimo, pūkų gumuliukų skrandyje, diabeto, dirgliosios žarnos sindromo, padidėjusio skydliaukės aktyvumo, parazitų, maisto netoleravimo, alergijos ir daugybės kitų priežasčių. Ją tiksliausiai padės nustatyti veterinarijos gydytojas, atlikęs apžiūrą ir paskyręs reikiamus tyrimus.
Katė po vėmimo gali atrodyti visiškai sveika, tačiau jei bent kiek pakito jos elgesys, ji tapo vangi, liūdna, nevalgo ir nelaka, pastebėjote viduriavimą, metas kuo skubiau kreiptis pagalbos į specialistus.
Šios spalvos skystis dažniausiai yra skrandžio tulžies ir skrandžio rūgščių mišinys. Jei katinas vemia geltonai, tai gali būti problemų su kepenimis ženklas, tačiau lygiai taip pat gyvūnas vemia galetonai kai jo skrandis yra tuščias arba jis suėdė kažką geltono. Geltonas skystis taip pat gali būti gastrito, prasto virškinimo ar net vidurių užkietėjimo rodiklis.
Jei katinas vemia nesuvirškintu maistu, tai rodo, kad maistas niekuomet nebuvo suvirškintas ir buvo skrandyje. Taip nutinka dėl maisto netoleravimo, įvairių alergijų. Šiuo atveju pabandykite prisiminti, kada katė valgė paskutinį kartą. Jei ji nevalgė daugiau nei parą, tačiau vis tiek vemia nesuvirškintu maistu, tai gali būti rimtos ligos ženklas.
Jei katė vemia vandeniu arba skaidriu skysčiu, tai gali reikšti, jog augintinė prisilakė per daug vandens. Žinoma, yra ir kitų galimų priežasčių. Katinai dažniau laka dėl tokių ligų kaip diabetas arba inkstų ligų, todėl stebėkite vėmimo dažnumą ir konsistenciją.
Jei katė vemia periodiškai ir nesijaučia gerai, pasistenkite neduoti jai maisto bent 12 valandų ir toliau stebėkite gyvūno elgseną. Būtinai priverstinai girdykite katę, nes dehidratacija tiek žmonėms, tiek gyvūnams yra mirtina. Kas pusvalandį šaukšteliu sugirdykite bent šaukštelį vandens arba duokite laižyti ledo kubelį. Jei situacija negerėja, skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Jei per pusę paros gyvūnas nustojo vemti, pamažu grąžinkite maistą, tačiau pradžioje geriausia būtų katę maitinti virta vištiena, kalakutu, balta žuvimi, ryžiais. Vis dėlto, tiksliausias rekomendacijas gausite veterinarijos klinikoje, o kiekviena uždelsta valanda katinui stipriai vemiant gali baigtis jo mirtimi.