Sterilizacija yra įprastas ir nesudėtingas procesas, kurio metu pašalinama katės gimda. Procedūra atliekama dėl augintinio ir šeimininko gerovės. Kačių elgsena tampa pastovesnė ir nelieka pavojaus sulaukti neplanuotų palikuonių. Sterilizacija įprastai taikoma patelėms. Įmanoma sterilizuoti ir patinus, bet geriausias efektas pasiekiamas taikant kastraciją. Vis dėlto, procedūrą atlikti galima tik tuomet, kai neplanuojamas veisimas. Šeimininkas privalo pilnai suprasti procedūros pasekmes, katės elgsenos pakitimus ir atsakingai priimti sprendimą dėl sterilizacijos.
Įprastai katės morčius vyksta keletą kartų per metus, o tai pasireiškia šlapinimusi patalpose, katė raitosi ant grindų, skleidžia neįprastus garsus. Jei gyvūnams pavyksta susikergti, laukia nepageidaujamas nėštumas ir palikuonys. Katės tampa vaisingos nuo maždaug 5 mėnesių amžiaus ir veda palikuonis iki pat senatvės. Katės nėštumas trunka apie 9 savaites, kartais pasitaiko net 6 kačiukai vienoje vadoje. Šią problemą iš esmės sprendžia kačių sterilizacija.
Nesterilizuotoms katėms būdingi reprodukcinių organų ligos. Vyresnio amžiaus katės kenčia nuo pieno liaukos navikų, gimdos uždegimo. Sterilizacija sumažina šių reiškinių tikimybę. Statistika rodo, kad kastruotos ir sterilizuotos katės gyvena ilgiau ir rečiau serga.
Jei neplanuojate veisti kačių, katę geriausia sterilizuoti ankstyvame amžiuje. Katė lytiškai subręsta maždaug 5 – 6 mėnesį. Rekomenduojame sterilizaciją atlikti iki subrendimo. Tai galima atlikti jau 6 savaičių sulaukusiai katytei. Anksti sterilizavus ar kastravus, nepakinta katės elgsena ir įpročiai.
Jei katė yra pilnai lytiškai subrendusi ir jau turi palikuonių, o daugiau veisti nėra poreikio, sterilizaciją taip pat galima atlikti. Nėra amžiaus limito, po kurio, sterilizacija būtų negalima. Tiesiog jaunesni augintiniai greičiau gyja ir adaptuojasi po procedūros.
Svarbiausia, kad prieš sterilizaciją būtų gera bendra katės savijauta. Negalima sterilizuoti rujojančių kačių, būtina sulaukti rujos pabaigos ir tik tada planuoti procedūrą.
Gyvūnas negali būti šeriamas bent 12 valandų iki procedūros, bet gali gerti, jei veterinaras nenurodo kitaip.
Katės lengviau išgyvena pooperacinį laikotarpį, nei kiti gyvūnai. Sterilizuotos katės tampa ramesnės, todėl eikvoja mažiau energijos ir gali priaugti svorio. Kad svoris išliktų normalus, galima naudoti specialų, mažiau kalorijų turintį, maistą arba atitinkamai dozuoti pašaro kiekį.
Šie nurodymai yra rekomendacinio pobūdžio, tikslius nurodymus ir patarimus gausite iš veterinarijos gydytojo.