Gyvūnų sterilizacija

Sterilizacija – dažniausiai patelėms atliekama procedūra, kurios metu, dėl žmogaus poreikių ir gyvūno gerovės, nutraukiama gyvūno reprodukcinė funkcija, nepašalinant lytinių liaukų. Tai reiškia, kad gyvūno organizme toliau gaminami lytiniai hormonai, tik nelieka galimybės turėti palikuonių. Apie šią procedūrą galima išgirsti nemažai įvairios informacijos, bet ne visa sklandanti informacija yra teisinga.

Procedūra nėra sudėtinga. Patelėms pašalinama gimda, todėl nelieka sąlygų palikuonių vystymuisi, bet paliekamos lytinės liaukos ir hormonų gamyba tęsiama. Patinams gali būti blokuojami sėklatakiai, todėl pašalinama apvaisinimo funkcija. Chirurginis įsikišimas vyksta pilnoje nejautroje, o pooperacinis laikotarpis sąlyginai trumpas.

Kokie sterilizacijos privalumai ?

Rujos metu kalės išskiria feromonus ir taip prišaukia patinus. Tampa mažiau paklusnios, gali pabėgti. Katės elgesys pasikeičia iš esmės. Jos dažnai ritinėjasi ant nugaros, šlapinasi neįprastose vietose, skleidžia įkyrius garsus. Po sterilizacijos išvardytų elgsenos pakitimų nelieka. Elgsena tampa pastovesnė, lengviau, prognozuojama ir kontroliuojama.

Sterilizavus gyvūną apsisaugoma nuo nelauktų palikuonių. Jei susidomėjote augintinio sterilizacija, suprantate, kad taip bus pašalinta reprodukcinė funkcija. Jei nėra tikslo gyvūnų veisti, neplanuoti palikuonys tik sukels galvos skausmą. Po sterilizacijos būsite tikri, kad nesulauksite nemalonių staigmenų.

Kada atliekama sterilizacija ?

Kalbant apie gyvūnų amžių, sterilizaciją katėms ir kalėms jau galima atlikti nuo 6 mėnesių. Kitiems gyvūnams amžius gali šiek tiek skirtis, bet yra panašus. Dauguma specialistų rekomenduoja procedūrą atlikti jauname amžiuje, iki 1 metų amžiaus, nes jaunas organizmas lengviau reaguoja į anesteziją ir greičiau vyksta gijimas, bet amžiaus limito šiai procedūrai nėra.

Sterilizacijos metu gyvūnas turi būti visiškai sveikas ir nerujoti. Jei prasidėjo ruja, teks palaukti, kol ji pasibaigs ir dar turės praeiti laiko tarpas, po kurio bus saugu atlikti procedūrą.

Kiekvienas šeimininkas sprendžia pats ar ši procedūra yra reikalinga gyvūno gerovei. Veterinarai gali apžiūrėti gyvūną ir pakonsultuoti sterilizacijos bei kastracijos klausimais. Netikėkite visomis istorijomis, kurias galima išgirsti iš gyvūnų turėtojų ar perskaityti internete, veterinarijos specialistas gali pasakyti, kokie pokyčiai laukia teoriškai ir kaip jie atsispindi gyvūnų augintinių kasdienoje.