Gyvūnų kastracija

Kastracija – dažniausiai patinams atliekama procedūra, kurios metu, dėl žmogaus poreikių ir gyvūno gerovės, pašalinamos lytinės liaukos ir nutraukiama gyvūno reprodukcinė funkcija. Tai viena iš dažniausiai atliekamų intervencijų veterinarijos klinikoje. Ši procedūra apipinta mitais, todėl būtina suprasti, kaip procedūra gali palengvinti augintinio priežiūrą ir kaip tai paveiks jo gerovę.

Pati procedūra yra gana paprasta. Nejautroje pašalinamos šuns sėklidės ir žaizda užsiuvama. Dėl anestezijos, operacija yra neskausminga. Gijimo laikotarpiu galima naudoti vaistus nuo skausmo, kad augintinis jaustųsi geriau.

Kokie kastracijos privalumai ?

Kai kuriuos augintinio veiksmus skatina lytinis instinktas. Dauguma šių veiksmų yra nepageidaujami. Po kastracijos, įprastai, gyvūnas nustoja domėtis poravimosi galimybe, todėl dingsta nepaklusnus elgesys. Šunys ar katinai rečiau pabėga iš namų, mažėja šeimininko komandų neklausymo atvejų. Tuo pačiu, augintinis tampa mažiau agresyvus ir nelinkęs kovoti su kitais patinais, todėl sumažėja galimybė įsivelti į aršias peštynes, kurių metu augintiniai dažnai būna sužeidžiami. Katinams dingsta noras įkyriai žymėti savo teritoriją šlapimu.

Kastruotiems augintiniams beveik nelieka galimybės susirgti prostatos ligomis, o tai yra dažna problema vyresniame amžiuje. Vyresniems šunims taip pat galima atlikti procedūrą.

Kada atliekama kastracija ?

Rekomenduojama kastraciją atlikti jauname amžiuje, geriausiai iki 1 metų amžiaus. Tokiu metu šuo dar formuoja savo įpročius, todėl kastravimas iš esmės nepakeičia gyvūno elgsenos, o jaunas organizmas greitai susitvarko su žaizdomis. Procedūrai atlikti amžiaus ribos nėra. Katinų kastraciją rekomenduojama atlikti iki lytinio subrendimo, kuris įvyksta apie 6 mėnesį.

Vieni specialistai teigia, kad kastraciją geriau atlikti jau pilnai lytiškai subrendusiam gyvūnui, kita teorija skelbia, kad naudinga tai atlikti dar prieš subręstant. Veterinarijos klinikos darbuotojai gali patarti, kaip elgtis, atsižvelgiant į augintinio rūšį ir veislę.

Kastracija gali būti atlikta ir augintiniams, kurie jau turi palikuonių, bet daugiau nebus veisiami. Kastracija itin veiksmingas įrankis kontroliuoti neprižiūrimų, beglobių šunų kiekį.

Jei nesate tikri ar kastracija reikalinga, galite pasikonsultuoti su veterinarijos gydytojais. Specialistai gali pasakyti ne tik, kaip kinta gyvūno elgsena, bet ir kokie pakitimai įvyksta organizme, kaip tai paveikia priežiūrą ir auginimą.