Erkės įkandimas šuniui

Erkės yra plačiai paplitę šunų ir kačių parazitai visame pasaulyje, todėl būtina saugoti savo naminius gyvūnus nuo jų. Visi šunų šeimininkai gerai žino, kad erkės šunims gali sukelti rimtų ir net mirtimi galinčių pasibaigti ligų. Nors be galo smagu su šunimi vaikščioti parkuose ar miške, turint augintinį, paskutinis dalykas, kurio norisi, yra, kad jam įkastų erkė.

Ką turite žinoti apie erkes ir kaip apsaugoti savo šunį nuo jų? Kokie yra erkės įkandimo požymiai ir kada kreiptis į veterinarijos kliniką?

Kaip ištraukti erkę šuniui?

Šuniui įkando erkė? Prisiminkite, kad šis įkandimas yra ne tik skausmingas, bet ir labai pavojingas ne tik gyvūnui, bet ir jums. Erkės gali nuo jo kailio peršokti ant šeimininkų, vaikų. Be to, šie parazitai perneša ligas ir infekcijas, kurios pavojingos augintinio gyvybei ir sveikatai.

Erkių sezono metu (nuo pavasario iki vėlyvo rudens) išlikite sąmoningi ir kiekvieną kartą po pasivaikščiojimo apžiūrėkite savo šuniuko kailį, tikrinkite, ar ant jo tikrai nėra erkių. Tai padaryti gali būti gana sunku jei šuo turi tamsų, storą arba ilgą kailį, todėl po pasivaikščiojimo perbraukite ranka per jo kūnelį: vabzdys, jei jau pradėjo siurbti kraują, turėtų pasijausti kaip guzelis. Vis dėlto, šie kraujasiurbiai būna aktyvūs nuo +5 laipsnių temperatūros, tad jei pasitaiko šilta žiema, apsauga nuo erkių reikia rūpintis visus metus.

Pasitaiko, kad net ir labai stengiantis gyvūną apsaugoti, pamatote ant jo odos šį kraujasiurbį voragyvį. Kaip ištraukti erkę šuniui?  Mūvėkite vienkartines pirštines ir pincetu ar specialiu erkės šalinimo įrankiu (jį galite įsigyti veterinarijos vaistinėse) suimkite erkę kuo arčiau galvos. Įsidėmėkite, kad jos sukti negalima, nes tuomet dalis vabzdžio gali likti po oda ir toliau nuodyti šunį. Lėtu, tvirtu judesiu kraujasiurbė traukite į viršų, paskui šią vietą nuplaukite ir dezinfekuokite.

Šunį po įkandimo gydykite ir stebėkite, kad laiku pamatytumėte bet kokius sveikatos ar elgsenos pokyčius. Yra tam tikri simptomai, rodantys, kad gyvūnas po įkandimo susirgo.

Erkės įkandimas šuniui – požymiai / simptomai

Jei vietoje konsultacijos pas veterinarą paieškos laukelyje vedate „erkes ikandimas suniui pozymiai“ ir „suniui ikando erke ka daryti“ , štai sąrašas simptomų, kurie rodo, jog jūsų augintiniui įkando erkė:

  • Koordinacijos sutrikimas užpakalinėse kojose (šuo svyruoja arba negali atsistoti), kuris gali progresuoti iki paralyžiaus
  • Pasikeitęs balsas ar lojimas
  • Vėmimas ar viduriavimas
  • Apetito praradimas
  • Padidėjęs niežulys ar kosulys
  • Sunkus kvėpavimas arba greitas kvėpavimas
  • Mieguistumas, nuotaikos pokyčiai
  • Karščiavimas
  • Tamsus šlapimas

Jei pastebėjote šiuos erkės įkandimo simptomus, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Šeimininkai gali erkės net nepastebėti, o beveik visos nuo erkių plintančios ligos bei infekcijos negydant yra mirtinai pavojingos.

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių įkandimo?

Erkės įkandimas šuniui gali būti ne tik skausmingas, bet ir perduoti ligas bei infekcijas, todėl naudokite visas įmanomas apsaugos priemones nuo pavasario iki vasaros, o jei žiema šilta – visus metus. Kokios yra prevencinės priemonės? Iš esmės jos gali būti skirstomos į du tipus: atbaidančias ir apsaugančias. Reikėtų koncentruotis į apsaugančias, o atbaidančias priemones naudoti tik kaip papildomą apsaugą einant į lauką.

#1 Skiepai šunims nuo erkių

Nors skiepai, kurie apsaugoti šunį nuo erkių įsisiurbimo neegzistuoja, veterinarijos gydytojas gali augintiniui skirti skiepą nuo erkių tuomet, kai augintiniui jau buvo įsisiurbusi erkė, o dabar norima užkirsti kelią babeziozei, kuri gali būti mirtina.

#2 Lašai šunims nuo erkių

Jie būna dviejų tipų: apsaugantys arba atbaidantys erkes. Juos renkantis būtina atkreipti dėmesį į sudėtį, nes jei ji susideda tik iš augalinių medžiagų, pavyzdžiui, eterinių aliejų, reikia naudoti kitas priemones, kuri apsaugos mylimą gyvūną erkei įsisiurbus.

Apsaugantys lašai nužudo įsisiurbusią erkę, juos rinktis reikėtų pagal veterinarijos gydytojo nurodymus. Šie lašai veiksmingi maždaug mėnesį, todėl nepamirškite nuolat pasirūpinti savo augintinio sveikata.

#3 Tabletės šunims nuo erkių

Tabletes išrašyti gali tik veterinarijos gydytojas, nes jo yra receptinės, tačiau veiksmingos gali būti net iki trijų mėnesių, priklausomai nuo gamintojo. Tabletės pagamintos taip, kad jų veikliosios medžiagos tam tikrą laiką cirkuliuotų kraujotakoje, tad tik erkei įsisiurbus ir paragavus augintinio kraujo ji iš karto žūsta.

#4 Antkakliai šunims nuo erkių

Renkantis antkaklį pasidomėkite, kokį efektą jis suteikia: atbaidantį, apsauginį ar dvejopą. Jei antkaklis atlieka tik atbaidančią funkciją, būtinai pasirūpinkite kitomis apsauginėmis priemonėmis, tarkime, suduokite tabletę nuo erkių. 

Antkaklis turi labai gerai prisiglausti prie šuniuko odos, tad jei augintinio kailis labai ilgas, šis variantas nėra pats idealiausias, nebent nuskusite kailį ten, kur antkaklis liesis su oda.

 #5 Purškalai šunims nuo erkių

Naudojamas kaip papildoma apsauga, purškalas veikia trumpai, dažniausiai apie porą valandų. Juo reikia išpurkšti augintinį prieš einant į lauką. Veikia kaip atbaidanti, o ne apsauganti priemonė.

Pati efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo erkių yra su jomis šuniui apskritai neturėti kontakto, tačiau, sutikime, tai nerealu: juk gyvūną kasdien vedžiojame. Dėl to būtinai naudokite reikalingas priemones, kurios padės šunį apsaugoti nuo mirtinai pavojingų ligų, pavyzdžiui, bebeziozės. Taip pat šunys gali sirgti erkių pernešama Laimo liga, erlichioze.

Kas yra bebeziozė?

Bebeziozė Lietuvoje yra gana dažnas susirgimas, kurią šunims sukelia erkės įkandimas. Ypač didelis ligos atvejų padažnėjimas matomas pavasarį, kai kraujasiurbės po žiemos atsigauna ir pradeda pulti šunis bei siurbti jų kraują. Vasarą susirgimų būna kiek mažiau, o rudenį jų vėl padaugėja.

Sergantys babezioze šunys, net jei neturi jokių ligos požymių, gali perduoti infekciją kitiems šunims. Tai gali nutikti veislynuose.

Inkubacinis infekcijos laikotarpis tęstis gali nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Šuniui pakilo temperatūra, jis tampa apatiškas, liūdnas, praranda apetitą. Gleivinė pagelsta, juntamas susilpnėjęs pulsas. Sutrinka koordinacija, gali būti paralyžiuotos galinės kojos. Šuo gali turėti vidurių užkietėjimą, o paskui imti viduriuoti. Negydoma liga tęsiasi nuo poros savaičių iki trijų mėnesių, o negydant baigiasi gyvūno mirtimi.

Veterinarai babeziozę dažnai diagnozuoja atsitiktinai, kai šeimininkai dėl staigaus negalavimo atveža savo šunis apžiūrėti. Kadangi babeziozę platina erkės, neretai ja užsikrėtę šunys serga ir kitomis erkių platinamomis ligomis, pavyzdžiui, erlichiozė, Laimo liga ir kt. Šios infekcijos gali pasireikšti kartu, todėl augintinio būklė tampa sunkesnė.

Bebeziozė nustatoma ne tik iš šiai infekcijai būdingų simptomų: taip pat imamas kraujas, kuris diagnozę patvirtina. Ši liga gydoma antibiotikas ir specialiais preparatais, kadangi šuo būna labai išvargęs ir nukankintas ligos, galima skysčių terapija (statomos lašelinės su vitaminais), kartais prireikia net kraujo perpylimo.

Laiku supratus, kad šuo jaučiasi prastai ir pas veterinarijos gydytoją patvirtinus diagnozę, prognozės yra geros ir šunys išgyvena. Svarbiausia laiku kreiptis į specialistą ir nedelsti, nes šuns būklė sergant šia liga progresuoja labai greitai.

Kas yra erlichiozė?

Erlichiozė yra erkių platinama  liga, kurią sukelia Ehrlichia genties bakterijos. Ši infekcija šunims pasireiškia karščiavimu, visisšku apetito praradimu, apatija, staigiu svorio netekimu, kraujavimu iš akių, patinusiomis galūnėmis. Būdingas vėmimas, viduriavimas, kosėjimas, gyvūnas sunkiai kvėpuoja. 

Pastebėjus bet kurį iš šių simptomų būtinai kreipkitės į veterinarijos kliniką. Šuo kenčia ir jam reikia kuo skubiau padėti. Laiku suteikus pagalbą šuniui šią ligą galima išgydyti.

Dažniausiai erlichiozė diagnozuojama vyresniems šunims nuo 6 metų amžiaus. Inkubacinis ligos periodas trunka nuo savaitės iki dvidešimties dienų, po šio laiko pamatysite pirmuosius ženklus.

Ar šunys gali sirgti Laimo liga?

Taip, šunys, kaip ir žmonės, gali sirgti Laimo liga (borelioze). Ją sukelia erkių platinamos bakterijos Borellia burgdorferii, pasitaiko, kad šunys kartu su šia liga dar užsikrečia ir bebezioze.

Laimo liga sergantys šunys dažnai šlubuoja, jiems skauda sąnarius. Tai gali būti ūminis arba lėtinis šlubavimas. Kitiems išsivysto širdies, nervų sistemos ligos, o infekcija gali atsinaujinti. 

Inkubacinis boreliozės laikotarpis yra labai ilgas, trunka mėnesį-du, nors į organizmą patenka per 48-72 valandas nuo erkės įkandimo

Pastebėjus tokius simptomus kaip apetito praradimas, dažnas šlapinimasis, greitas svorio netekimas, nuolatinis troškulys, karščiavimas, šlubumas, visiška apatija ir kiti elgesio pakitimai, skubėkite kreiptis į specialistus, kurie apžiūrės šunį, padarys reikiamus tyrimus ir paskirs reikalingą gydymą.