Triušiai vis dažniau įsikuria namuose kaip naminiai gyvūnai. Sutikite, jų meilumas tikrai nepalieka abejingų. Tačiau šie gležni padarėliai imlūs įvairioms ligoms, kurių ne viena yra net labai pavojinga šiems gyvūnams. Juos auginantys turėtų žinoti, kokios dekoratyvinių triušių ligos yra pavojingiausios, kurios mirtinos triušių ligos gali užklupti, kaip jas visas atpažinti ir ką galima padaryti, kad užkirstumėte joms kelią.
Triušių listeriozė
Bakterijų sukeliama graužikų bei kitų gyvulių liga, platinama pelių ir žiurkių. Didesnę riziką susirgti turi prastai maitinami triušiai, maži triušiukai. Dažniau liga pasireiškia pavasarį bei žiemą. Šios ligos forma gali būti ūmi, lėtinė, žaibinė ar kitokia.
Triušių paratifas
Mikrobų sukeliama liga, kuria užsikrečiama per vandenį bei užterštą maistą. Net ir persirgę šia liga triušiukai dar ilgai gali užkrėsti kitus. Liga gali būti lėtinė arba ūmi.
Triušių pastereliozė
Šią ligą galite išgirsti vadinant ir infekciniu rinitu, sloga ar dar kitaip. Mikrobo sukeliama liga paprastai puola triušius, kurie prastai maitinami, kurių gyvenimo sąlygos neatitinka rekomenduojamų. Amžius ligai įtakos neturi. Yra kelios pastereliozės formos: ūmi, lėtinė, žaibinė ir poūminė.
Triušių infekcinis stomatitas
Paprastai juo užsikrečia maži – iki 3 mėnesių – triušiukai. Ligą sąlygoti gali pakitusi temperatūra, drėgmė, netinkamas šėrimas, didelis triušiukų skaičius viename narve.
Konjunktyvitas
Nors ši ar kitos triušių akių ligos nėra mirtinos, visgi komplikacijos gali smarkiai pabloginti augintinio gyvenimo kokybę – jis gali apakti. Konjunktyvitas dažnesnis mažiems triušiams.
Triušių miksomatozė
Tai liga, kuri padaro bene daugiausia žalos ir beveik visais atvejais yra mirtina. Triušių ligos miksomatozės gydymas neduoda rezultatų – mirštamumas siekia 99 proc. Didžiausia tikimybė pasigauti šią ligą yra šiltuoju metų laiku. Skiepai yra vienintelė efektyvi priemonė, siekiant apsaugoti savo augintinius nuo šios pavojingos triušių ligos.
Triušių eimeriozė
Liga būdingiausia yra mažiems triušiukams – maždaug iki 4 mėnesių amžiaus. Išvengti jos gali padėti tinkamos augimo sąlygos, pavyzdžiui, būtinos gerai vėdinamos, tačiau be skersvėjų, sausos patalpos, reikia vengti ant grindų besikaupiančio šlapimo, išmatų, tad svarbu valyti narvą.
Visos naminių triušių ligos turi savitų požymių, bet kai kurie simptomai būdingi daugeliui ligų ir turėtų paskatinti kreiptis į veterinarą. Tokie požymiai yra karščiavimas, vėmimas, viduriavimas, apatija, maisto atsisakymas, svorio kritimas ir kt.
Jau minėta triušių listeriozė pasireiškia centrinės nervų sistemos pažeidimais, kyla temperatūra. Kita liga – triušių paratifas – pasireiškia vangumu, apetito praradimu, galimas viduriavimas (išmatos gali būti su gleivėmis, rusvos, su krauju). Kalbant apie triušių pastereliozę, tai simptomai priklauso nuo ligos formos: gali pakilti aukšta temperatūra, padažnėti kvėpavimas, triušis pradės čiaudėti, iš šnervių neretai pasirodo skystų išskyrų, kurios vėliau įgauna tirštą konsistenciją, gali būti pūlingos ar net su krauju ir kt. Infekcinis stomatitas dažniausiai apie save praneša padidėjusiu seilėjimusi, žaizdelėmis burnos gleivinėje, taip pat ant liežuvio, kartais gyvūnas gali viduriuoti.
Tiek kitų, tiek dekoratyvinių triušių akių ligos pasireiškia akių ašarojimu, paraudimu, konjunktyvito atveju bus akivaizdus pūliavimas, dėl išskyrų gali sulipti vokai. Tiesa, be akių, galimos ir triušių ausų ligos – viena dažnesnių yra triušių ausų erkutės. Šie parazitai gali padaryti rimtos žalos. Triušių ausys ligos atveju ima labai niežėti, triušis bando pasikasyti, nusibraižo ausis ir pan.
Pavojingoji miksomatozė pasireiškia sloga, akių vokų uždegimu bei ant snukučio ir ausų atsiradusiu tinimu. Ligai progresuojant kyla temperatūra.
Kalbant apie eimeriozę, tai esminis simptomas šios triušių ligos – viduriavimas. Susirgęs gyvūnas nustoja ėsti, tampa apatiškas, guli (paprastai ant pilvo, kuris yra skausmingas, išpūstas). Netrukus išmatose matomas kraujas, o progresuojant ligai gali atsirasti traukuliai, dalinis galūnių paralyžius.
Pasirodžius bet kokiems simptomams reikia užsirašyti vizitui pas veterinarą. Jei smalsu, kuo gali sirgti Jūsų augintinis, internete galite rasti informacijos pagal požymius ar suvedę paieškos frazę „triušių ligos su nuotraukomis“. Visgi tikslią diagnozę pateiks tik specialistas!
Jei klausimų kelia triušių ligos, simptomai, Jūsų augintinio elgesys ir pakitusi būsena, nelaukite – kreipkitės į veterinarą. Kuo ilgiau delsite, tuo didesnė komplikacijų ar net mirties rizika.