Šunų ligos

Šunys yra vieni dažniausiai auginamų keturkojų ir niekas nepaneigs to posakio, kad tai – geriausi žmonių draugai. Dažnas šuns šeimininkas įsitikina šio keturkojo lojalumu, atsidavimu bei draugyste. Tad natūralu, jog toji simpatija yra abipusė, o mylintis bei atsakingas šeimininkas ne tik mėgaujasi augintinio draugija, tačiau ir rūpinasi ko gyvenimo kokybe, sveikata bei puikia savijauta.

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Šunis puolančių ligų spektras labai platus. Dažną ištikimą draugą pakerta:

  • šunų akių ligos (pavyzdžiui, šunų akių vokų ligos, šunų akių uždegimas, pasitaiko ir įgimtos akių ligos);
  • šunų odos ligos (pavyzdžiui, šunų odos dermatitas, šunų odos grybelinės ligos, šunų odos bakterinės ligos, žaizdos, taip pat neretos ir šunų odos ir kailio ligos ar kt.);
  • šunų kepenų ligos (pavyzdžiui, šunų kepenų nepakankamumas);
  • šunų širdies ir kraujotakos ligos (pavyzdžiui, šunų ligos širdies nepakankamumas, šunų ligos insultas ar kt.);
  • šunų sąnarių ligos (tai dažnos senų šunų ligos, o šunų sąnarių gydymas labai svarbus, mat jie tiesiogiai susiję su augintinio judėjimo galimybėmis);
  • šunų kojų ligos, taip pat ir šunų letenų ligos;
  • šunų išangės ligos (pasitaiko viena sudėtingiausių – šunų išangės auglys);
  • šunų nervų ligos (pavyzdžiui, šunų nervų šaknelių uždegimas ar kitos neurologinės ligos);
  • šunų smegenų ligos;
  • šunų skrandžio bei virškinimo ligos (šiai kategorijai priklauso gana dažnai pasitaikantys įvairūs šunų virškinimo sutrikimai);
  • šunų prostatos ligos (šunų prostata susijusi su svarbiomis organizmo funkcijomis bei gyvenimo kokybe, tad sunkesnės ar lengvesnės šunų prostatos patologijos reikalauja skubesnio ligos identifikavimo ir gydymo);
  • šunų plaučių ligos (čia kaip viena dažnesnių išskiriamas šunų plaučių uždegimas);
  • šunų pėdų ligos (šiems keturkojams neretai pasitaiko pėdų grybelis, įvairios šunų tarpupirščių ligos);
  • šunų virusinės ligos (šių neišvengia dažnas keturkojis, mat joms priskiriamos įvairios šunų kvėpavimo ligos, trachėjos ligos ir kt.).

Matyti, jog šunų ligų sąrašas labai ilgas, o tai tik pagrindžia būtinybę saugoti savo keturkojį bei atsakingai žvelgti į ligų profilaktiką, vakcinaciją, būtinybę žinoti ligų simptomus ir pan. Paminėkime kelias dažniausias šunų ligas.

Šunų ligos

Parvovirusas

Šunų virusai gali būti patys įvairiausi, tačiau vieno iš populiariausių titulas neabejotinai atitenka parvovirusui – itin gyvybingam. Šios šunų užkrečiamos ligos plitimas vyksta per išmatas, bet galimas ir kitoks kelias – ligą galima pernešti net per drabužius ar avalynę, pats šuo juo gali pasidalyti pernešdamas ant letenų ar kailio.

Šunų maras

Nors dabar liga jau nėra tokia dažna, tačiau visa tai – tik dėl vakcinacijos. Dažniausias ligos perdavimas yra kvėpavimo takais. Tiesa, pirmieji požymiai neatsiranda staiga – nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo gali praeiti net  ir trys savaitės.

Šunų ligos: erkės įkandimas

Šuns ligos

Visi žinome, jog erkės yra pavojingos, šiltuoju metų laiku esame budresni, saugomės, neretas pasinaudoja skiepų nuo erkinio encefalito privalumais. Bet ar susimąstote, jog šie miniatiūriniai kraujasiurbiai pavojingi ne tik žmogui, bet ir gyvūnui? Viena dažniausiai erkių sukeliamų ligų šunims yra babeziozė. Liga sunki, o jos eiga neretai gali būti tiesiog žaibinė, kai šuo itin sparčiai ima silpti ir miršta. Šios šunų ligos įkandus erkei pradiniai simptomai paprastai yra karščiavimas, besilaikantis kelias dienas. Šuo būna silpnas, nenori valgyti, galite pastebėti padažnėjusį kvėpavimą, greitą nuovargį, svorio kritimą, gali pasireikšti drebulys. Galimas ir vėmimas, viduriavimas. Jei pastebėsite tokius požymius, augintinį skubiai vežkite pas veterinarą. Net ir tuo atveju, jei patys erkės nepastebėjote.

Šunų ligos įkandus erkei neapsiriboja vien babezioze – jų gali būti ir daugiau, pavyzdžiui: Laimo liga, erlichiozė, anaplazmozė ir kt. Jei abejojate, ar po erkės įkandimo reikia kreiptis į veterinarą, stebėkite savo augintinį ir vizitą pas gydytoją planuokite, jeigu pakyla temperatūra, šlapimas įgauna tamsesnį atspalvį, šuns būsena pakinta, kelia įtarimų.

Parazitai ir jų platinamos ligos

Parazitų kontrolė yra labai svarbi šuns sveikatos kontekste. Jau minėjome erkės įkandimo žalą. Dar būtina paminėti ir blusas, su kuriomis bent kartą tikrai yra susidūręs kiekvienas šuo. Šie parazitai dažnai minimi, kai aptariamos šunų kailių ligos, taip pat šunų odos problemos. Įkandus blusai odą ima niežėti, gali atsirasti bėrimas, pleiskanojimas, plikimas (plaukų slinkimas).

Kitos šunų ligos

Veterinarijos specialistai kalbėdami apie šių keturkojų susirgimus neretai pamini ir ausų bei akių ligas, pavyzdžiui, ausų hematomą, otitą, akies junginės uždegimą.

Parazitinių kirmėlių sukeliamos ligos taip pat vis dar yra gana dažnos. Pavyzdžiui, viena tokių – helmintozė, kuomet parazitinės kirmėlės bei jų lervos skverbiasi į keturkojo organizmą, sukeldamos pakitimus, prastėjančią savijautą.

Grybelis šunims – irgi neretas susirgimas. Nors dažnam labiau girdėtas šuns odos grybelis, visgi grybai gali pažeisti ir plaukus, nagus. Ligą atpažinti galima iš pleiskanojančių odos plotų, pūslelių bei šašelių.

Šunų ligų įspėjamieji požymiai:

Šunų ligos
  • vėmimas;
  • viduriavimas;
  • karščiavimas;
  • drebulys;
  • apetito praradimas;
  • svorio mažėjimas;
  • apatija;
  • silpnumas;
  • šuns išmatos ligos atveju taip pat neretai pakinta;
  • šunų paralyžius ir kt.

Šiuos požymius galime išskirti kaip klasikinius, būdingus daugeliui šunų ligų. Tačiau detaliau aptarkime, kokie simptomai būdingi tam tikroms konkrečioms ligoms.

Jau minėtas šunų parvovirusas pasireiškia gana operatyviai po užsikrėtimo. Šuo pirmiausia tampa abejingas, apatiškas, netrukus jis ima gana smarkiai vemti, negeria net vandens, taip pat ir nevalgo. Netrukus išryškėja dar vienas simptomas šio šunų ligos – viduriavimas, paprastai – su krauju. Vėmimas bei viduriavimas suponuoja skysčių praradimą, taigi keturkojis labai greitai silpsta ir gali nugaišti.

Kalbėdami apie šunų ligų simptomus galime paminėti ir šunų marą. Esminiai simptomai šios šunų ligos: kosulys bei išskyros iš nosies ir akių. Pastaruoju požymiu prasideda ir įvairios šunų akių ligos, todėl tikrąją priežastį Jums pasakys veterinaras, taigi nereikėtų užsiimti savigyda. Vėmimas, viduriavimas taip pat yra šios šunų ligos simptomai. Praėjus kelioms savaitėms požymių sąrašą gali papildyti tam tikri nerviniai sutrikimai, pavyzdžiui, epilepsija ar traukuliai. Net keturkojui išgyvenus liekamųjų reiškinių gali likti.

Šunų akių ligos

Kad jau paminėjome šunų akių ligas, tai galime atskirai išskirti konjunktyvitą, pasireiškiantį akių paraudimu, skausmingumu, išskyromis, šuo gali imti bijoti šviesos. Tikrai dažnu atveju šeimininkai pastebi, jog šuns akių vokai sulimpa. Kartais keturkojį apžiūri šunų akių gydytojas, o kartais akių tyrimai šunims tokiu atveju net neatliekami, nes konjunktyvitą specialistai identifikuoja gana lengvai iš akivaizdžių požymių.

Šunų parazitų ligos

Minėjome parazitinių kirmėlių sukeliamas ligas, tad trumpai aptarkime ir esminius jų požymius. Jei augintinio organizme įsitaisė parazitai, tai šuo, tikėtina, viduriuos (galimas šios šunų ligos viduriavimas krauju), kris svoris, augintinis gali vemti (kartais pasireiškia vėmimas su kirmėlėmis), vizualiai keturkojo išvaizda taip pat pasikeis į blogąją pusę.

Šunų kepenų ligos

Kepenis pažeidžianti liga yra infekcinis šunų hepatitas ir šios kepenų ligos šunims įtaka yra didelė. Svarbu žinoti, jog kai pasireiškia šunų kepenų ligų požymiai, delsti nevalia, nes keturkojis gali gana sparčiai nugaišti. Informacija ypač aktuali tiems, ką domina mažų šuniukų ligos – seni ja serga retai. Negalavimui būdinga aukšta temperatūra, silpnumas, vėmimas bei viduriavimas, pilvo skausmas, pabalę dantenos.

Šunų virškinimo trakto ligos dažniausiai pasireiškia vėmimu, viduriavimu, silpnumu, apetito praradimu, galimas karščiavimas.

Šunų ligos

Ligos diagnozavimas ir gydymas

Aptarėme dažnas šunų ligas, jų simptomus – visa tai leidžia aiškiai matyti, jog ligų ir jų požymių įvairovė neįtikėtinai didelė, kas lemia ir plačias gydymo galimybes bei skirtingus ligos identifikavimo metodus. Vienos iš jų diagnozuojamos atlikus išmatų tyrimą, kitos – iš šlapimo, kraujo tyrimų, dar kitos – veterinarui apžiūrėjus keturkojį ar tiesiog išklausius šeimininko pateiktą informaciją.

Svarbu tai, kad tikslingą ir efektyvų gydymą skirs tik veterinaras, tad nereikėtų gydymu užsiimti patiems.

Kaip išvengti?

Ne paslaptis, jog vienas lengviausių būdų išvengti daugelio šunų ligų yra skiepai: tiek privalomi, tiek papildomi nuo kitų, dažnai šiuos keturkojus puolančių ligų. Pavyzdžiui, itin dažna buvusią ir tikrai pavojingą ligą šunų marą pavyko pažaboti tik vakcinacija. Būtent skiepai suteikia geriausią ir patikimiausią apsaugą nuo šios pavojingos ligos.

Siekiant išvengti odos ir kailio parazitų ar sumažinti riziką jų pasigauti gali būti naudojamos tokios priemonės kaip specialūs antkakliai, repelentai, lašai odai ir kt. Tikrai verta išbandyti ir atrasti Jūsų augintiniui tinkamiausių priemonių. Dėl pastarųjų galite pasitarti su savo keturkojo veterinaru.

Šunų odos ligos: grybelis ar kitos taip pat gali nepasireikšti, jei skirsite atitinkamą dėmesį šuns odos ir kailio priežiūrai: saugosite nuo parazitų, naudosite tinkamus prausiklius, parinksite tinkamą maistą ir kt.

Šunų platinamos ligos perduodamos sparčiai, tad profilaktikai svarbi ir šunų pėdų priežiūra, higiena, profilaktiniai apsilankymai pas veterinarą ir kt.