Šunidžių kosulys

Šunidžių kosulys

Kas yra šunidžių kosulys?

Šunidžių kosulys – tai terminas naudojamas apibūdinti kompleksinę infekciją – virusinę ir bakterinę – kuri sukelia viršutinių kvėpavimo takų uždegimą. Taipogi naudojami terminai kaip tracheobronchitas. Šunidžių kosulys yra priskiriamas prie greitai užkrečiamų ligų.

Kas sukelia šunidžių kosulį?

Šunų parainfluenza virusas,  šunų adenovirus 2 (CAV-2) gali būti pirminis arba vienintelis patogenas sukeliantis šią ligą. Šunų reovirusas (1,2 ir 3 tipo), šunų herpesvirus ir adenovirus 1 (CAV-1) turi abejotinos įtakos šios ligos sukėlime. Bordetella bronchiseptica gali būti pirminis patogenas, įpatingai jaunesniems šuniukams, tačiau ši ir kitos bakterijos (dažniausiai gram-neigiami organizmai kaip Pseudomonas spp., Escherichia coli ir Klebsiella pneumonia) gali sukelti antrinę infekciją. Taipogi dažnai pasitaikantis sukėlėjas yra Mycoplasma spp., tačiau jos tikslus vaidmuo šunidžių kosulyje nėra iki galo išaiškintas. Katės yra priskiriamos kaip palaikomoji grandinė „šunidžių kosulio“ sukėlėjo išgyvenamumui aplinkoje. Yra užfiksuoti žmonių užsikrėtimai B.bronchiseptica nors ir šiai bakterijai tinkamesnis šeiminikas yra gyvūnas. Katės būna teigiamos šiai bakterijai be jokių sveikatos pokyčių.

Kokie yra bendriniai šunidžių kosulio simptomai?

Klinikiniai simptomai siejami su kvėpavimo takų pažeidimo laipsniu ir susirgusio šuns amžiumi (gali įvairuoti nuo nekomplikuoto kosulio iki sunkios pneumonijos). Pastovus sausas kosulys ir įvaizdis, kad kažkas užstrigo šuns gerklėje yra pagrindiniai simptomai iš kurių galite įtarti šunidžių kosulį. Daugeliu atvejų šuo atrodys sveikas, išskyrus pastovų kosėjimą. Apetitas ir aktyvumo lygis dažniausiai bus nesumažėjęs. Progresuojant ligai atsiranda atsikosėjimas baltomis, putotomis gleivėmis, taipogi gali atsirasti vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, letargija, išskyros iš akių ir nosies ertmės. Šunų kosėjimui įtakos turi blogas antkaklis, temperatūros ir drėgmės pokyčiai, susijaudinimas, pastovus aktyvumas.

Ką man daryti, jeigu įtariu savo augintiniui šunidžių kosulį?

Jeigu Jūs įtariate, kad jūsų šuo turi šunidžių kosulį, Jūs turite jį izoliuoti nuo kitų šunų ir skambinti veterinarijos gydytojui per pirmas 5 d. dėl komplikacijų išvengimo.

Kaip mano šuo galėjo užsikrėsti šunidžių kosuliu?

Šunys užsikrečia šunidžių kosuliu keliais būdais. Ši infekcinė liga gali plisti oro-lašeliniu būdu nuo šuns iki šuns arba per užkrėstus aplinkos daiktus. Šunidžių kosulys plinta uždarose patalpose, kuriose prastas vėdinimas, šunų prieglaudose, kirpyklose, parodose ir t.t

Kurie šunys yra linkę sirgti šunidžių kosuliu?

Didesnę tikimybę susirgti šunidžių kosuliu turi jauni, pasenę, sergantys ir nevakcinuoti šunys. Dažniausiai sunki ligos eiga pasireiškia šuniukams nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių amžiaus ir tarp šuniukų, kurie gyvena prastomis higieninėmis sąlygomis gyvūnų parduotuvėse, šunų veislynuose, šunų prieglaudos namuose. Gali pasireikšti įvairaus amžiaus šunims, taipogi su jau egzistuojančiomis ligomis kaip bronchostenoze, lėtiniu bronchitu, įgimtomis anomalijomis.

Kaip apsisaugoti nuo šunidžių kosulio?

Geriausias apsisaugojimo būdas yra saugoti gyvūną nuo atvirų vietų, kur galėjo lankytis arba lankosi kiti apsirgę gyvūnai, tačiau tai yra beveik neįmanoma. Kita efektyviausia prevencija yra gyvūnų vakcinavimas. Reikia nepamiršti, kad jau sergantys šunys yra nevakcinuojami, nes imunitetas negales susidaryti iki Jūsų augintis bus pilnai pasveikęs.

Kaip šunidžių kosulys yra gydomas?

Jeigu Jūsų augintiniui atsirado kosėjimas, geriausia jį nuvesti pas veterinarijos gydytoją išsamiai apžiūrai po kurios gali būti skiriami antibiotikai su priešuždegiminiai vaistai. Kai kuriais atvejais yra naudojamos paprastos prevencinės priemonės, kurios nereikalauja kasdieninės veterinarijos gydytojo apžiūros. Savo augintiniui namuose galite padėti tokiais metodais:

  • Šunys su šunidžių kosuliu turi būti izoliuojami nuo kitų gyvūnų.
  • Galite įleisti savo šunį į vonią, kai jūs maudotės, nes susidarę garai malšins suerzintus kvėpavimo takus nuo kosulio.
  • Venkite laikyti gyvūną prie cigarečių dūmų arba kitų kenksmingų garų, kurie erzina kvėpavimo takus.
  • Pakeiskite antkaklį į mažiau dirginantį kvėpavimo takus, kol šuo pasveiks
  • Pasirūpinkite, kad šuo nepatirtų streso, pastoviai valgytų ir gertų skysčius
  • Riboti fizinį aktyvumą

Kiek laiko tęsiasi šunidžių kosulys?

Dažniausiai šunidžių kosulys praeina per 10-14 dienų. Jauni, pasenę šunys ir kiti gyvūnai su nusilpusia imunine sistema gali sirgti iki 6 savaičių ar net ilgiau. Taipogi Jūsų šuo gali likti tam tikrą laikotarpį infekcijos platintoju jau po praėjusių ligos požymių.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.